Ryba po Grecku (Cook4me Tefal - Multicooker)

Ryba po Grecku

(Cook4me Tefal - Multicooker)

Przepis do przygotowania w urządzeniu Multicooker Tefal Cook4me Touch Wi-Fi CY9128

 

Ryba po grecku – klasyka polskich stołów.

Ryba po grecku to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych dań kuchni polskiej, choć jej nazwa może być nieco myląca. Wbrew pozorom, Grecy o tym daniu raczej nie słyszeli, a cała potrawa to efekt polskiej kreatywności kulinarnej. Nazwa nawiązuje raczej do sposobu przygotowania – duszone warzywa w pomidorowym sosie, aromatyczne przyprawy i delikatna ryba mogą kojarzyć się ze śródziemnomorskim stylem gotowania.

Korzenie ryby po grecku sięgają czasów PRL-u, kiedy kucharze, inspirowani greckimi smakami, próbowali stworzyć danie z dostępnych wówczas składników. Ryby były łatwo dostępne, a warzywne sosy z dodatkiem koncentratu pomidorowego stały się powszechnym sposobem na nadanie im głębokiego smaku. W ten sposób powstała potrawa, która z czasem stała się nieodłącznym elementem świątecznych stołów – zwłaszcza podczas Wigilii.

To danie niezwykle uniwersalne – doskonale sprawdza się zarówno na ciepło, jak i na zimno. W Polsce tradycyjnie pojawia się na świątecznym stole podczas Wigilii, ale równie dobrze smakuje jako przystawka na przyjęciach czy lekka kolacja. Dzięki temu, że smaki doskonale się przegryzają, ryba po grecku smakuje najlepiej na drugi dzień po przygotowaniu.

Można podawać ją jako, przystawkę na zimno z kromką świeżego chleba lub na ciepło, jako danie główne serwowane np.: z ryżem lub ziemniakami. Można serwować ją w małych porcjach w eleganckich naczyniach jako przekąska na przyjęciu.

Ryba po grecku to idealne połączenie delikatnego smaku ryby i intensywnych, lekko słodkawych warzyw. Jest zdrowa, pełna witamin i niskokaloryczna. A dodatkowo – pięknie prezentuje się na stole, kusząc kolorami i zapachem.

Wykorzystanie Multicookera Cook4Me znacznie przyspiesza proces przygotowania farszu warzywnego. Dzięki funkcji „Podsmażanie” i „Gotowanie pod ciśnieniem”, warzywa zachowują pełnię smaku i wartości odżywczych, a czas gotowania zostaje skrócony do minimum.

To danie to dowód na to, że kuchnia polska potrafi czerpać inspiracje z innych kultur, przekształcając je w coś wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju. Smacznego! 🍴🐟

Kaloryczność potrawy w 100 g: 52 kcal

W tym: Białka 8.36 g | Tłuszcze 0.52 g | Węglowodany 2.91 g (w tym cukry 2.52 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki:

 

- 1 kg polędwicy z dorsza

- 4 marchewki

- 2 pietruszki korzeniowe

- 1 mały seler

- 2 cebule

- 1 por (biała część)

- 150 g koncentratu pomidorowego

- 400 ml wody

- 2 liście laurowe

- 3 ziarna ziela angielskiego

- 1 łyżeczka cukru

- ¾ łyżeczki soli

- ½ łyżeczki pieprzu

- 1 łyżeczka słodkiej papryki

- ½ łyżeczki ostrej papryki

-  sok z połowy cytryny

- mąka do obtoczenia ryby

- olej do smażenia

 

Przygotowanie:

 

Polędwicę z dorsza umyć, osuszyć w ręczniku papierowym i pokroić na mniejsze kawałki. Skropić sokiem z cytryny, oprószyć solą, pieprzem i odstawić na około 15 minut.

Następnie obtoczyć kawałki ryby w mące i smażyć na złoty kolor na rozgrzanym oleju w misie Multicookera lub tradycyjnie na patelni. Po usmażeniu odsączyć na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu i odstawić na bok do ostygnięcia.


Przygotować warzywny farsz.

Warzywa obrać.

Marchewki, pietruszki oraz seler obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach.

Cebulę i pora pokroić w półplasterki.

Uruchomić program ŚREDNIE PODSMAŻANIE. Do misy wlać 2 łyżki oleju i poczekać, aż się rozgrzeje. Wrzucić cebulę i pora. Podsmażać przez 3 minuty, aż warzywa się zeszklą. 

Dodać pozostałe warzywa (marchew, pietruszkę, seler) i podsmażać przez kolejne 5 minut, mieszając od czasu do czasu.

Dodać koncentrat pomidorowy, wymieszać.

Dodać cukier, liście laurowe, ziele angielskie, sól, pieprz i oba rodzaje papryki. Dokładnie wymieszać, aby składniki się połączyły.

Na koniec dodać wodę i ponownie całość wymieszać.

Zamknąć pokrywę Multicookera i uruchomić program GOTOWANIE POD WYSOKIM CIŚNIENIEM ustawiając czas gotowania na 6 min.

Po zakończeniu programu ostrożnie otworzyć pokrywę Multicookera. Po otwarciu sprawdzić konsystencję warzywnej zalewy. Jeśli jest zbyt rzadka, można ponownie włączyć funkcję ŚREDNIE PODSMAŻANIE i odparować nadmiar płynu.

W naczyniu żaroodpornym lub szerokim pojemniku na dnie ułożyć połowę warzywnego farszu. 

Na farszu ciasno poukładać usmażone kawałki ryby (jeden obok drugiego).

Całość przykryć pozostałą połową farszu. Lekko docisnąć i wyrównać. Jeśli naczynie / pojemnik nie są wystarczająco duże, całość można poukładać warstwami zaczynając od farszu i farszem kończąc.

Danie odstawić do lodówki na co najmniej kilka godzin, najlepiej na całą noc, aby smaki się przegryzły. Rybę po grecku podawać schłodzoną jako przystawkę lub na ciepło jako danie główne.

Rybę po grecku można przygotować nawet na 2 dni przed planowanym podaniem. Przechowywać w szczelnym naczyniu w lodówce.

 

*Przygotowanie bez Multicookera:

 

Rybę przygotować jw. smażąc ją na patelni. Usmażoną odstawić na bok do ostygnięcia.

Marchewki, pietruszki oraz seler obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach.

Cebulę i pora pokroić w półplasterki.

Na dużej patelni rozgrzać 2-3 łyżki oleju. Podsmażyć cebulę z porem, aż się zeszklą. Dodać starte warzywa korzeniowe. Smażyć na średnim ogniu przez około 10 minut, mieszając od czasu do czasu.

Do podsmażonych warzyw dodać wodę, koncentrat pomidorowy, liście laurowe, ziele angielskie, cukier, sól, pieprz i obie papryki. Wymieszać i dusić na małym ogniu przez 15-20 minut, aż warzywa zmiękną, a smaki się połączą.

W naczyniu żaroodpornym lub szerokim pojemniku na dnie ułożyć połowę warzywnego farszu. Na farszu ciasno poukładać usmażone kawałki ryby (jeden obok drugiego) i całość przykryć pozostałą połową farszu. Lekko docisnąć i wyrównać. Jeśli naczynie / pojemnik nie są wystarczająco duże, całość można poukładać warstwami zaczynając od farszu i farszem kończąc.

Danie odstawić do lodówki na co najmniej kilka godzin, najlepiej na całą noc.

Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty