Mille - Feuille Nabe „Gorący Kociołek Tysiąca Warstw” (Cook4me Tefal - Multicooker)

Mille - Feuille Nabe

„Gorący Kociołek Tysiąca Warstw”

(Cook4me Tefal - Multicooker)

Przepis do przygotowania w urządzeniu Multicooker Tefal Cook4me Touch Wi-Fi CY9128


Wyobraź sobie zimowy wieczór, kiedy za oknem prószy śnieg, a w domu unosi się aromat rozgrzewającego bulionu. W centralnym miejscu stołu stoi Mille-feuille nabe – efektowne danie, w którym delikatne liście kapusty pekińskiej i cienko krojone plastry mięsa układają się w harmonijną, warstwową strukturę, przypominającą francuskie ciasto "mille-feuille" (czyli „tysiąc liści”). Wystarczy kilka chwil gotowania, by smaki przeniknęły się nawzajem, tworząc idealną równowagę pomiędzy soczystym mięsem a chrupiącą kapustą, otuloną aromatycznym bulionem.

Choć gorące kociołki nabe są w Japonii znane od setek lat, Mille-feuille nabe to stosunkowo nowe danie, które zyskało popularność w ostatnich dekadach. Jego fenomen wynika nie tylko z prostoty wykonania, ale i niezwykłej estetyki – tradycyjne nabe to mieszanka składników wrzucanych do jednego garnka, a tutaj mamy starannie ułożoną kompozycję przypominającą kwiat rozkwitający w bulionie. Inspiracją do jego powstania było prawdopodobnie połączenie japońskiego minimalizmu z francuską elegancją, co doskonale widać w jego warstwowej strukturze.

Mille-feuille nabe to kwintesencja komfortowego jedzenia – lekkie, ale sycące, pełne smaku, a jednocześnie delikatne i zdrowe. Kapusta pekińska podczas gotowania staje się słodkawa i miękka, a mięso nabiera soczystości, ponieważ gotuje się we własnym soku. Wszystko to w pysznym, umamicznym bulionie, który można wzbogacić grzybami shiitake, shimeji lub dodatkiem oleju sezamowego.

Każdy kęs smakuje jeszcze lepiej, gdy zanurzysz go w sosie Ponzu lub sezamowym, dodając nutę cytrusowej świeżości lub kremowej głębi.

Choć to danie jest stosunkowo proste do przygotowania w tradycyjny sposób to użycie Multicookera Cook4Me Tefal jeszcze bardziej ułatwia cały proces. Dzięki funkcji gotowania pod ciśnieniem, mięso i kapusta gotują się błyskawicznie, a smaki idealnie się przenikają. Wystarczy kilka minut, by cieszyć się gorącym i aromatycznym kociołkiem, bez konieczności długiego pilnowania garnka.

Cook4Me sprawia, że Mille-feuille nabe jest idealnym daniem nawet na szybki obiad po pracy – wystarczy ułożyć warstwy kapusty i mięsa w misie urządzenia, zalać bulionem i ustawić odpowiedni program. Po zaledwie 15 minutach gotowania pod ciśnieniem można cieszyć się doskonale przyrządzonym, pełnym umami posiłkiem. To także świetne rozwiązanie dla osób, które cenią zdrowe gotowanie bez nadmiaru tłuszczu.

Najczęściej serwuje się je bezpośrednio w garnku, prosto na stół, aby każdy mógł nabierać warstwy mięsa i kapusty. Po zjedzeniu „stałych” składników można do reszty bulionu dodać makaron lub ryż, tworząc dodatkową, drugą fazę posiłku. W Japonii ten sposób jedzenia nazywa się shime, czyli wykorzystanie pozostałego bulionu do przygotowania nowego dania – nic się nie marnuje, a smak jest jeszcze intensywniejszy.

To danie to dowód na to, że piękno tkwi w prostocie. Kilka podstawowych składników – kapusta, mięso, bulion – zamienia się w coś niezwykle aromatycznego i wizualnie zachwycającego. Idealne na chłodne dni, spotkania z bliskimi i chwile, kiedy potrzebujesz czegoś wyjątkowego, a jednocześnie prostego do przygotowania.

Spróbuj Mille-feuille nabe i przekonaj się, jak coś tak prostego może smakować tak wyrafinowanie!🍜🥬🥩

Kaloryczność potrawy w 100 g: 70 kcal

W tym: Białka 3.99 g | Tłuszcze 3.65 g | Węglowodany 4.41 g (w tym cukry 1.99 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki na Mille-feuille nabe: 


- 1 średnia kapusta pekińska

- 600 g mięsa wieprzowego (boczek, łopatka lub karkówka)

- ok 1 l bulionu drobiowego

- 150 g grzybków shimeji lub 5 grzybków shiitake

- 1 mały por (biała cześć)

- 1½ łyżki sosu sojowego

- 1 łyżeczka soli

- ¾ łyżeczki cukru


Składniki na sos Ponzu: 


- 100 ml sosu sojowego

- 50 ml soku z cytrusów (najlepiej yuzu, ale można użyć mieszanki cytryny, pomarańczy lub grejpfruta i limonki)

- 50 ml Mirinu lub inne słodkie wino (np.: półsłodkie Riesling lub Muscat dodając dodatkowo ½ łyżeczki cukru)

- 30 ml octu ryżowego

- 1 łyżeczka cukru

- 1 kawałek Kombu (ok. 5 cm, opcjonalnie)

- 1 łyżka płatków Bonito (opcjonalnie, dla głębszego smaku)

 

Składniki na szafranowy ryż: 


- 200 g białego ryżu

- 500 ml wody

- szczypta nitek szafranu

- 1 łyżeczka octu ryżowego

- 1 łyżeczka miodu

- 1 łyżka masła

- 1½ łyżki sosu sojowego

 

Dodatkowo:


- szczypiorek

- świeża kolendra lub pietruszka



Przygotowanie sosu Ponzu:

 

Proces rozpocząć od przygotowana sosu Ponzu, ponieważ będzie on potrzebował chwili na tzw.: przegryzienie się.

W małym garnku podgrzać Mirin lub inne słodkie delikatne wino, ale nie doprowadzać do wrzenia. Dodać cukier i wymieszać, aż się rozpuści.

Jeśli użyte zostanie np.: półsłodkie wino Riesling należy dodać ½ łyżeczki cukru więcej. Ważne jest, aby wino miało lekką słodycz, by zachować balans smaku sosu Ponzu.

Zdjąć z ognia, dodać ocet ryżowy i sos sojowy.

Wlać sok z cytrusów i wymieszać.

Jeśli używane są Kombu i płatki Bonito – dodać je do sosu i odstawić na min 1 h do macerowania.

Przecedzić przez sitko, usuwając Kombu i Bonito. Schłodzić w lodówce.

Sos Ponzu najlepiej smakuje po kilku godzinach macerowania, gdy smaki się przegryzą, więc warto przygotować go dzień wcześniej. Można przechowywać go w lodówce do tygodnia. Idealnie komponuje się nie tylko z Mille-feuille nabe, ale także z sushi, sashimi czy sałatkami.

Przygotowanie Mille-feuille nabe:

 

Mięso umyć, oczyścić z ewentualnych błonek, chrząstek i osuszyć w papierowym ręczniku. Następnie przy pomocy bardzo ostrego noża pokroić w plastry o grubości ok 3 - 4 mm.

Liście kapusty delikatnie pooddzielać od siebie. Opłukać pod wodą i osuszyć.

Na liściu kapusty ułożyć plaster/plastry (w zależności od wielkości liści) mięsa i przykryć kolejnym liściem. 

Proces powtórzyć do uzyskania ok 4 warstw. 

Następnie stos pokroić na 5 cm kawałki i ułożyć pionowo w misie Cook4Me. Powtarzać proces układania i krojenia stosów do momentu wykorzystania wszystkich składników lub zapełnienia misy.

W środku zrobić małe wgłębienie i włożyć w nie grzybki shimeji lub shiitake.

Pora umyć i pokroić w cienkie plastry. Porozdzielać krążki i wyłożyć na wierzchu dania.

Bulion wymieszać z solą, cukrem i sosem sojowym. Wlać go do misy.

Zamknąć pokrywę urządzenia i uruchomić program „GOTOWANIE POD WYSOKIM CIŚNIEMNIEM”. Czas gotowania ustawić na 15 minut.

 

Przygotowanie szafranowego ryżu:

 

Ryż kilkukrotnie przepłukać w zimnej wodzie aż woda będzie klarowna. Umyty ryż umieścić w garnku. Dodać masło, sos sojowy, miód i ocet ryżowy. 

W moździerzu rozetrzeć szczyptę nitek szafranu. Dodać 2 łyżki wody i dokładnie wymieszać. Przelać do ryżu. Dodać resztę wody, wymieszać i ugotować do miękkości.  

Serwowanie:

 

Po zakończeniu programu gotowania, ostrożnie otworzyć pokrywę urządzenia.

W głębokim talerzu ułożyć porcję ryżu. Dodać porcję Mille-feuille i ugotowanych grzybków. Całość zalać chochlą bulionu i sosem Ponzu. Na koniec udekorować posiekaną kolendrą lub pietruszką oraz drobno pokrojonym szczypiorkiem.

Podawać na ciepło.

Smacznego.



Komentarze

Popularne Posty