Ajergraupki Kluseczki Tarte do Zup

Ajergraupki

Kluseczki Tarte do Zup


Kiedyś, w kuchniach naszych prababć, na paleniskach pyrkały wielkie garnki pełne złocistego rosołu lub aromatycznych zup jarzynowych. W tych prostych, ale pełnych miłości daniach, ważne miejsce zajmowały kluseczki – znane na Śląsku jako Ajergraupki lub po prostu zacierka. Choć ich nazwa może brzmieć tajemniczo, ich pochodzenie jest jak najbardziej swojskie.

Te niepozorne kluseczki to przykład, jak zaledwie jajko, mąka i szczypta soli mogą przemienić się w coś niezwykle pysznego. W czasach, gdy kuchnia bazowała na dostępnych produktach, a gospodynie były mistrzyniami oszczędności i kreatywności, Ajergraupki były niezastąpionym dodatkiem do wielu zup. To właśnie w biedniejszych domach kluseczki te stały się symbolem sprytu – syciły, smakowały i nie obciążały domowego budżetu.

Na Śląsku często mówi się, że Ajergraupki to dusza rosołu. W innych regionach Polski można spotkać je pod nazwą zacierki, tarte kluski, które podobnie jak Ajergraupki, były tarte na grubej tarce lub skubane ręcznie z gęstego ciasta jajeczno-mącznego.

Na Górnym Śląsku Ajergraupki były też czasem gotowane w mleku i podawane dzieciom jako lekka kolacja lub śniadanie. W niektórych domach można było je spotkać także jako dodatek do zup mlecznych, co podkreśla ich uniwersalność.

Ich delikatna, ale jędrna struktura doskonale wchłania aromaty bulionu. Zanurzone w gorącym, klarownym rosole lub pomidorowej zupie, stają się mięciutkie i przyjemnie rozpływają się w ustach. Nie bez powodu dzieci uwielbiają „polować” na te maleńkie kluseczki na dnie talerza.

Dziś Ajergraupki powracają na stoły jako symbol domowej, autentycznej kuchni, której smaki przywołują wspomnienia rodzinnych obiadów. Choć czasem zapomniane, warto wrócić do tego prostego przepisu, bo to właśnie w takich drobnych, mącznych kluseczkach kryje się magia dawnych lat.

Zanurz łyżkę w gorącej zupie z Ajergraupkami i pozwól, by tradycja znów zagościła na Twoim stole. Spróbujcie sami. 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 196 kcal

W tym: Białka 6.25 g | Tłuszcze 2.71 g | Węglowodany 36.03 g (w tym cukry 5.53 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 

Składniki:

 

- 2 duże jajka

- ±5 łyżek mąki pszennej (ilość zależy od wielkości jajek)

- Szczypta soli



Przygotowanie:

 

Jajka roztrzepać w miseczce ze szczyptą soli.

Stopniowo dodawać mąkę, mieszając, aż powstanie gęste i dość zwarte ciasto. Można je lekko pozagniatać, aby nabrało sprężystości.

Na desce lub talerzu zetrzeć ciasto na tarce o dużych oczkach albo skubać je palcami, tworząc małe kluseczki.

Gotowe kluseczki należy równomiernie rozłożyć na dużej blasze obficie oprószonej mąką, aby zapobiec ich sklejaniu. Pozostawić je do lekkiego przesuszenia, dzięki czemu zachowają swoją sypkość i będą gotowe do późniejszego użycia.

Jeśli planowane jest dłuższe przechowywanie, kluseczki trzeba dokładnie wysuszyć – najlepiej przez kilka dni w ciepłym i suchym miejscu, podobnie jak domowy makaron. Dopiero gdy całkowicie pozbędą się wilgoci i staną się twarde, można przesypać je do szczelnego, suchego pojemnika, na przykład dużego słoja. Tak przygotowane kluseczki będą zawsze pod ręką, gotowe do wzbogacenia smaku ulubionej zupy.

Przed podaniem kluseczek w zupie należy je wcześniej ugotować. W tym celu należy wrzucić je do osolonej, wrzącej wody i gotować przez około 3 minuty od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię. Następnie odcedzić na sitku i przelać letnią, bieżącą wodą, aby zachowały sypkość.

Porcję ugotowanych kluseczek przełożyć do miseczki i zalać gorącą zupą.

Alternatywnie surowe kluseczki można ugotować bezpośrednio w zupie – najlepiej w klarownym rosole. Wystarczy delikatnie wprowadzać je do gotującego się wywaru, aby nabrały aromatu i smaku.

Smacznego!

Komentarze

Popularne Posty