Domowa Kiszona Kapusta

Domowa Kiszona Kapusta

 

Kiszona kapusta na zimę może być wykorzystana jako skarbnica tradycji i smaku, która przetrwała pokolenie. To nie tylko doskonałe uzupełnienie żywności, ale także element kulturowego dziedzictwa, który ma swoje korzenie w czasach, gdy konserwowanie żywności na zimę było absolutną potrzebą. Kiszenie jako naturalna metoda fermentacji, pozwala na dostęp do wartości warzyw przez długie miesiące chłodnych dni, gdy świeże produkty były niedostępne.

Przepis na kiszoną kapustę do historii, która sięga setek lat wstecz, a sama kapusta była jedną z podstawowych składników diety ludowej. Przez wieki kapusta kiszona była nie tylko pożywieniem, ale także ograniczona do źródła wzmacniającego – witamina C, której w kiszonym warzywie nie brakuje, pomagała zapewnić surowe zimy bez zagrożeń o przeziębienia.

Kiszenie kapusty to prawdziwa sztuka, która z biegiem lat udoskonalano. Dostęp do żywności jest dostępny, dostępny, przygotowywać tę samą kiszonkę, której smak przypomina o minionych czasach i rodziny cieple. Każdy kęs kapusty kiszonej to powrót do smaków smaku – jej delikatny kwaśny, chrupiący miąższ idealny zestaw do zimowych potraw, takich jak bigos, kapuśniak czy pierogi z kapustą.

Kiszenie kapusty to również magia procesu fermentacji, który w ciepłych miesiącach powoli zmienia surowe warzywa w tradycyjnym kulinarnym skarbie. Dodanie soli i odrobiny marchewki sprawia, że ​​kapusta podlega wyjątkowemu smakowi, który może być bardziej szczegółowy, a każde z nich staje się świadectwem uznania i troski, które zostało określone w przygotowaniu tej wyjątkowej klasyfikacji.

Kapusta kiszona na zimę do połączenia tradycji, historii i smaków, które korzystają zarówno z podniebienia, jak i duszy. A gdy nadejdzie chłodny dzień, wystarczy po wyczerpaniu się tej zawartości, aby uwolnić się od zapachu minionych lat i rozkoszować się smakiem, który przetrwał próbę czasu.

Warto przygotować własną kapusta kiszoną, ponieważ jest zdrowsza – nie zawiera żadnych konserwantów ani barwników, a proces fermentacji znajduje się w kluczowych programach probiotycznych. Jest też smaczniejsza, ma bardziej naturalni i intensywniejszy smak oraz specyficzną teksturę. Przygotowanie w domu pozwala na pełną kontrolę nad składami, dzięki czemu możemy uzyskać produkty o wysokiej jakości. Zrób koniecznie.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 28 kcal

W tym: Białka 1.43 g | Tłuszcze 0.17 g | Węglowodany 4.15 g (w tym cukry 3.48 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

 

- 3 kg poszatkowanej kapusty białej

- 60 g soli kamiennej niejodowanej

- 1 duża marchew

- 500 ml wody (na solankę)

- 10 g soli kamiennej (do solanki)

 

Przygotowanie:

 

Kapustę umyć, pokroić na ćwiartki i drobno poszatkować ostrym nożem lub przy pomocy mandoliny do warzyw.

Marchew zetrzeć ją na tarce o małych oczkach.

Poszatkowaną kapustę umieścić w dużej misce dodać marchew i wymieszać.

Całość zasypać ok 60 g soli i wymieszać ugniatając kapustę rękoma lub tłuczkiem, aż puści sok. Odstawić na ok 30 min.

Przygotować solankę. Wodę przegotować i ostudzić do temperatury. Dodać 20 g soli i dokładnie wymieszać aż sól się całkowicie rozpuści. Gotową solankę przelać do miski z kapustą i ponownie wszystko wymieszać i pougniatać.

Słoiki i nakrętki dokładnie umyć i wyparzyć wrzątkiem a następnie osuszyć.

Do tak przygotowanych słoików przekładać kapustę razem z sokiem i mocno ją dociskać, aby kapusta była zbita i zwarta. Kapusta misi być całkowicie zakryta sokiem.

Słoiki luźno zakręcić nakrętkami, aby zapewnić ucieczkę gazów w trakcie fermentacji.

Przechowywać kapustę w ciepłym miejscu (np. w kuchni lub w innym pomieszczeniu o temperaturze 18-22°C) przez około 5-7 dni. Proponuję ustawić słoiki na tacy lub w misce, ponieważ w pierwszych dniach fermentacji ze słoików może wypływać trochę solanki. Jest to zupełnie naturalny proces a umieszczenie słoików w misce zapobiegnie zabrudzeniu np.: blatu kuchennego.

W ciągu pierwszych 4 dni codziennie nakłuwać kapustę w kilku miejscach (np. za pomocą szpikulca, widelca lub noża), aby uwolnić gazy powstające podczas fermentacji. Dzięki temu proces fermentacji będzie przebiegał prawidłowo, a kapusta nie zatonie w gazach.

Gdy kapusta zostanie już odpowiednio zakiszona (będzie miała wyczuwalny kwaskowaty smak), słoiki należy szczelnie dokręcić i przenieść w chłodne miejsce np. do piwnicy, spiżarni lub do lodówki. Tak ukiszoną kapustę można przechowywać przez kilka miesięcy.

Domowa kiszona kapusta idealnie nadaje się do dań takich jak bigos, kapuśniak czy do pierogów z kapustą i grzybami.




Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty