Dojrzewająca Masa Piernikowa (Piernik Staropolski)

Dojrzewająca Masa Piernikowa

(Piernik Staropolski)

 

Jeśli chcesz cieszyć się smacznym, aromatycznym przysmakiem podczas świąt, to właśnie teraz jest najlepszy moment, aby nastawić masę na piernik dojrzewający. Każdy tydzień leżakowania wydobywa z ciasta głębię smaku, sprawiając, że piernik staje się prawdziwym królewskim rarytasem. Im wcześniej zaczniesz, tym bogatszy i pełniejszy będzie aromat – warto więc poświęcić chwilę, aby zapoczątkować tę tradycję i czekać z radością na moment, gdy gotowy piernik zagości na świątecznym stole.

Piernik dojrzewający, zwany również piernikiem staropolskim, to tradycyjny wypiek znany w Polsce od wieków, który swój wyjątkowy smak i aromat zawdzięcza długiemu procesowi dojrzewania. Pierwsze wzmianki o piernikach pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza, gdy wypieki te były symbolem dostatku i wykorzystywane jako przysmaki na specjalne okazje, takie jak Boże Narodzenie. Receptury były pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ciasto na piernik dojrzewający wyróżnia się swoją specyfiką – masa musi leżakować w chłodnym miejscu przez kilka tygodni, aby smaki dobrze się połączyły i nabrały głębi. Składnikiem bazowym jest miód, który konserwuje ciasto, a przyprawy korzenne, takie jak cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa czy kardamon, nadają mu wyjątkowy aromat, tak charakterystyczny dla zimowych świąt. Dodatek kakao sprawia, że ciasto zyskuje dodatkową nutę czekoladową, co podbija jego intensywny, głęboki smak.

Podczas leżakowania masa staje się bardziej elastyczna i aromatyczna. Tradycyjnie, po dojrzewaniu, piernik wypiekany jest w formie dużych blatów, które można przekładać powidłami śliwkowymi, masą orzechową czy kremem czekoladowym. Takie przełożenie nadaje wypiekowi wilgotności i dodatkowej słodyczy, dzięki czemu każda porcja rozpływa się w ustach.

Piernik dojrzewający jest również symbolem cierpliwości – to wypiek, który uczy oczekiwania i cieszenia się procesem przygotowywania. To kulinarny rytuał, który angażuje zmysły i staje się częścią świątecznych tradycji wielu domów. Czas dojrzewania nie tylko wzbogaca smak, ale też buduje napięcie, oczekiwanie na wyjątkowy moment, gdy po raz pierwszy można skosztować gotowego wypieku. Idealny do kawy czy herbaty, piernik dojrzewający zachwyca także jako prezent – starannie udekorowany, o niepowtarzalnym aromacie, zawsze wywołuje zachwyt. Zrób koniecznie już dziś, aby cieszyć się pysznym wypiekiem w okresie świąt.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 365 kcal

W tym: Białka 5.81 g | Tłuszcze 10.10 g | Węglowodany 61.81 g (w tym cukry 31.41 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki:

 

- 1 kg mąki pszennej typu 405 lub 450

- 500 g miodu

- 250 g masła

- 350 g cukru trzcinowego

- 3 jajka

- 3 łyżki gorzkiego kakao

- 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej

- 125 ml mleka

- ½ łyżeczki soli

- 1 łyżka mielonego cynamonu

- 1 łyżeczka mielonego imbiru

- 1 łyżeczka mielonych goździków

- ½ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

- ½ łyżeczki mielonego kardamonu

- ¼ łyżeczki mielonego ziela angielskiego

- szczypta mielonego pieprzu czarnego

- szczypta mielonego anyżu


 

Przygotowanie:

 

W garnku podgrzać miód, masło, kakao i cukier aż składniki się połączą i cukier się rozpuści. Nie doprowadzać do wrzenia. Pozostawić do przestygnięcia.

W misie miksera wymieszać mąkę i wszystkie przyprawy.

Przestudzoną mieszankę miodową dodać do suchych składników, wbić jajka i całość zmiksować na jednolitą i gładką masę.


Rozpuścić sodę oczyszczoną w letnim mleku i dodać do masy piernikowej. Ponownie wszystko zmiksować do połączenia (masa będzie dość gęsta i lepka więc pod żadnym pozorem nie należy dodawać więcej mąki).

Przełożyć ciasto do kamionkowej lub szklanej miski, przykryć ściereczką lub folią spożywczą i odstawić w chłodne miejsce (lodówka lub piwnica) na minimum 3-6 tygodni. W foli spożywczej zrobić kilka dziurek, aby masa mogła swobodnie oddychać. Ponieważ ciasto nie chłonie zapachów z lodówki można je w niej przechowywać bez obaw.

Po okresie leżakowania ciasto zgęstnieje i zmieni konsystencję. Przed przystąpieniem do pracy z ciastem piernikowym będzie trzeba wyjąc je odpowiednio wcześniej z lodówki (piwniczki) aby osiągnęło temperaturę pokojową. Będzie je wówczas można bez problemu po podsypaniu mąką rozwałkować i z nim pracować.

Po okresie dojrzewania można upiec tradycyjny piernik staropolski przekładany konfiturą lub pierniczki świąteczne.

Dokładny przepis już wkrótce.

Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty