Konfitura Żurawinowa (Multicooker / Szybkowar)

Konfitura Żurawinowa

(Multicooker / Szybkowar)

Przepis do przygotowania w urządzeniu Multicooker – Philips HD2151/40

 

Konfitura żurawinowa to prawdziwa perełka wśród przetworów, zarówno ze względu na jej wyjątkowy smak, jak i historię, którą skrywa. Żurawina od wieków była ceniona za swoje właściwości zdrowotne, szczególnie w krajach o chłodniejszym klimacie, gdzie owoce te rosną dziko na mokradłach i torfowiskach. Pierwotnie wykorzystywana przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej jako składnik pożywienia oraz naturalne lekarstwo, zyskała popularność w Europie w XVI wieku, gdzie szybko znalazła swoje miejsce na szlacheckich stołach.

Konfitura z żurawiny łączy w sobie wyjątkową kwaskowatość i delikatną słodycz. Jej intensywny, owocowy smak idealnie komponuje się z różnorodnymi potrawami. Tradycyjnie podaje się ją do mięs – zwłaszcza do pieczonej kaczki, indyka, a także dziczyzny. Jest również doskonała w towarzystwie serów pleśniowych, takich jak camembert czy brie, gdzie kontrastuje z ich kremową teksturą i lekko ostrym smakiem. Dla fanów słodkich przysmaków konfitura może być dodatkiem do naleśników, gofrów lub serników, wzbogacając ich smak orzeźwiającą nutą.

Domowa konfitura żurawinowa to nie tylko pyszny dodatek do potraw, ale także piękny prezent, który można podarować bliskiej osobie. Wystarczy zapakować ją w elegancki słoik, przewiązać wstążką, dodać etykietę z ręcznie wypisanym opisem i może stać się wyjątkowym upominkiem – pełnym smaku i miłości. Dodatkowo, wierzch konfitury można udekorować plasterkiem suszonej pomarańczy, laską cynamonu albo gałązką rozmarynu, co nada słoiczkowi nie tylko uroku, ale i wspaniałego aromatu.

Każda łyżka tej konfitury kryje w sobie dziedzictwo i tradycję. To nie tylko owoc, który przetrwał surowe zimy, ale też składnik licznych biesiad i rodzinnych spotkań. Robiąc własną konfiturę, kontynuujesz wielowiekową tradycję przetwórstwa domowego, która sięga czasów, gdy każda spiżarnia wypełniona była słoikami pełnymi lata – zachowanego na długie, zimowe wieczory.

Podana na pięknym stole, obok pieczonego mięsa, sera lub deseru, konfitura z żurawiny zawsze dodaje elegancji i przyciąga gości swoim żywym kolorem oraz głębokim smakiem. Zrób koniecznie.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 100 kcal

W tym: Białka 0.30 g | Tłuszcze 0.12 g | Węglowodany 23.06 g (w tym cukry 22.98 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 

Składniki:

 

- 1200 g mrożonej żurawiny

- 400 g cukru

- 2 średnie jabłka

- 150 ml wody

- Sok z 1 pomarańczy

- 40 g żelfixu 2:1

- 1 laska cynamonu

- 2 całe goździki

 

Przygotowanie:


Mrożoną żurawinę należy wyjąć z zamrażarki, aby lekko odtajała. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

Lekko rozmrożoną już żurawinę umieścić w misie Multicookera. Dodać starte jabłka, cukier, wodę i sok z pomarańczy.  

Całość delikatnie wymieszać, dodać laskę cynamony i goździki. Dodatek pomarańczy i przypraw (cynamonu, goździków) nadaje konfiturze głębszy aromat.  i uruchomić program PODSMAŻANIE ustawiając czas na 10 min. Podczas podsmażania owoce delikatnie mieszać.

Zamknąć pokrywę urządzenia i uruchomić program: PRZEPIS SPECJALNY/DŻEM. Proces będzie trwał 55 min.

W tym czasie dokładnie umyć i wyparzyć wrzątkiem małe słoiczki i nakrętki. Następnie dokładnie je osuszyć. U mnie wyszło 10 słoiczków o pojemności 200 ml.

Gdy proces się zakończy ostrożnie otworzyć pokrywę i całość przemieszać. Dodać opakowanie żelfixu i szybko wymieszać. Ponownie uruchomić program PODSMAŻANIE ustawiając czas na 7 min. Podczas podsmażania całość delikatnie mieszać aż konfitura odparuje nadmiar wody i lekko zacznie gęstnieć.

Gorącą konfiturą ostrożnie napełnić słoiczki zostawiając ok. 1 cm wolnej przestrzeni od góry. Ranty słoików oczyścić i osuszyć czystą ściereczką lub kawałkiem papierowego ręcznika następnie luźno zakręcić (nie dokręcać do końca oraz zbyt szczelnie) i poddać dodatkowej pasteryzacji, która pozwali na długie przechowywanie konfitury.

Ponieważ słoiczków jest dużo i są małe najlepszy proces pasteryzacji w tym przypadku to pasteryzacja w piekarniku.

Słoiki ustawić na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub bawełnianą ściereczką (pomoże to uniknąć pęknięcia słoików). Ważne, aby słoiki się nie dotykały.

Blachę wsunąć do piekarnika i włączyć nagrzewanie ustawiając temperaturę na 130°C.

Od momentu, gdy piekarnik osiągnie wymagana temperaturę ustawić czas pasteryzowania na 20 min.

Po upływie czasu ostrożnie wyjąć słoiki z piekarnika (używając rękawic lub ścierki, ponieważ będą gorące).

Szybko dokręcić pokrywki na słoikach. Słoiczki można odwrócić do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia (to dodatkowo uszczelni pokrywki).

Pozostawić słoiki do całkowitego ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Po ostygnięciu upewnić się, że pokrywki są dobrze zassane (nie powinny wydawać dźwięku przy naciskaniu) jeśli tak, oznacza to, że słoiki dobrze się zawekowały.

Wystudzone słoiczki przenieść do spiżarni.

Po otwarciu przechowywać w lodówce.




Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty