Śmietankowiec

Śmietankowiec


Wyobraź sobie ciasto, które jest jak słodki obłok - lekkie, delikatne, a jednocześnie pełne smaku. To właśnie Śmietankowiec z kolorowymi kostkami galaretki, ciasto, które potrafi rozświetlić każde przyjęcie, zwłaszcza gdy wrześniowe słońce wciąż mocno grzeje, przypominając, że lato jeszcze nie chce odejść.

Podstawą tego deseru są okrągłe, delikatne biszkopty, które tworzą idealną bazę, subtelnie chrupiącą i rozpływającą się w ustach. Na nich spoczywa główna atrakcja - kremowa, aksamitna warstwa z bitej śmietanki. Śmietanka jest delikatnie osłodzona i wzbogacona subtelnym aromatem wanilii, co nadaje jej wyjątkową głębię smaku. Jednak to, co czyni to ciasto naprawdę niezwykłym, to niespodzianka ukryta w kremie - kolorowe kostki galaretki.

Każdy kawałek Śmietankowca jest jak małe dzieło sztuki: gładka, biała śmietanka przełamana jest soczystymi, lśniącymi kostkami galaretki w odcieniach różowego rubinu, świeżej zieleni i pomarańczowego słońca. Te drobne, kolorowe akcenty nie tylko dodają ciastu uroku, ale też wprowadzają przyjemną owocową nutę, która świetnie komponuje się z kremową konsystencją śmietanki i delikatnym chrupaniem biszkoptów.

W takie upalne wrześniowe dni, gdy letnia aura nie odpuszcza, Śmietankowiec z kostkami galaretki staje się idealnym sposobem na ochłodę. Każdy kęs to harmonia smaków: lekkość śmietanki, subtelna słodycz biszkoptów i orzeźwiający, owocowy akcent galaretki. Ten deser kusi już samym wyglądem, a po spróbowaniu - uzależnia swoją niepowtarzalną kompozycją smakową. Idealny na letnie przyjęcia, kiedy potrzebujesz czegoś lekkiego, ale jednocześnie efektownego i gdy szukasz odrobiny chłodu w gorące dni.

Historia Śmietankowca z galaretką, choć nie jest dokładnie udokumentowana, wpisuje się w długą tradycję deserów na bazie śmietanki i galaretki, które zyskały popularność w Europie Środkowej i Wschodniej w XX wieku.

Podstawą tego rodzaju deserów była zawsze dostępność świeżej śmietanki, która od wieków była istotnym składnikiem kuchni w regionach wiejskich. W miarę jak techniki chłodnicze stawały się powszechnie dostępne, a świeża śmietanka i galaretka zaczęły być łatwiej dostępne, powstawały coraz to nowe warianty deserów, które były łatwe do przygotowania, a jednocześnie efektowne i smaczne.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy Środkowej, Śmietankowiec stał się popularnym deserem, zwłaszcza w okresie PRL-u, kiedy to proste, a jednocześnie efektowne ciasta cieszyły się dużym powodzeniem. Sklepowe okrągłe biszkopty, które często służyły jako baza, były tanim i wygodnym rozwiązaniem, a galaretka dodawała koloru i świeżości, co czyniło ciasto atrakcyjnym zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Śmietankowiec z kostkami galaretki był często przygotowywany na letnie uroczystości rodzinne, kiedy to prostota i orzeźwiający smak były kluczowe. Łatwość przygotowania i dostępność składników sprawiły, że deser ten na stałe zagościł na stołach jako idealny przysmak na upalne dni.

Dziś Śmietankowiec z galaretką jest kojarzony z nostalgią za dawnymi latami, kiedy to był jednym z tych prostych, ale pysznych ciast, które zawsze cieszyły się popularnością. Choć jego forma może się zmieniać, klasyczna wersja z galaretką wciąż przyciąga swoją lekkością i przyjemną owocową nutą. Polecam do wypróbowania.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 98 kcal

W tym: Białka 0.82 g | Tłuszcze 8.40 g | Węglowodany 4.75 g (w tym cukry 4.21 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki:


- 500 ml śmietanki 36%

- 3 op. galaretek w różnych kolorach (225 g) + 750 ml wrzącej wody

- 2 op. Galaretki cytrynowej lub transparentnej (150 g) + 500 ml wrzącej wody

- kilka okrągłych lub podłużnych biszkoptów

- 2 łyżki cukru pudru

- 1 łyżeczka cukru z wanilią lub aromat waniliowy


 

Przygotowanie:

 

Przygotować silikonową foremkę do ciasta lub okrągłą tortownicę. W przypadku formy silikonowej należy ją lekko natłuścić olejem natomiast w przypadku użycia tortownicy spód oraz boki należy wyłożyć papierem do pieczenia. Przygotowując Śmietankowca w tortownicy okrągłe lub podłużne biszkopty należy ciasno ułożyć na dnie tortownicy.

Każdą z trzech galaretek o różnych smakach i kolorach rozpuścić w 250 ml wrzącej wody w osobnych kubkach lub miseczkach. Każdą dokładnie wymieszać aż cała żelatyna dokładnie się rozpuści. Porozlewać galaretki do płaskich pojemniczków i odstawić do całkowitego stężenia. Najlepiej przygotować je dzień wcześniej np.: wieczorem, aby do rana mocno stężały.

Stężałe galaretki pokroić nożem na małe kostki (wielkość wg uznania, lecz kostki nie powinny być większe niż 1½ cm). Pokrojone galaretki umieścić ponownie w lodówce na czas przygotowania reszty ciasta.

Dwie cytrynowe lub transparentne galaretki dokładnie rozpuścić w 500 ml wrzątku. Wymieszać aż cała żelatyna się rozpuści i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Galaretka ma mieć temperaturę pokojową, ale pozostać wciąż płynna.

Gdy galaretka całkowicie ostygnie można przystąpić do ubijania śmietanki.

W misie miksera umieścić mocno schłodzoną śmietanką z cukrem pudrem i cukrem waniliowym (lub aromatem). Rozpocząć ubijanie, najpierw na wolnych obrotach i stopniowo zwiększać je do maksymalnych. Ubijać śmietankę do momentu aż zrobi się sztywna. Proces ubijania należy dobrze kontrolować, aby nie przebić śmietanki i aby śmietanka nie zaczęła się rozwarstwiać.

Następnie delikatnie przelać ostudzoną galaretkę do ubitej śmietany i krótko zmiksować na niskich obrotach tylko do połączenia się składników. Do masy śmietankowej przełożyć pokrojone kolorowe galaretki i dokładnie wymieszać łopatką.

Masę przelać do formy.

- W przypadku tortownicy (gdy biszkopty są na jej dnie) masę należy lekko wyrównać i wstawić całość do lodówki.

- W przypadku formy silikonowej biszkopty należy delikatne poukładać na wierzchu masy i dopiero wtedy całość wstawić do lodówki.

Pozostawić Śmietankowca do całkowitego stężenia na min 5 godzin a najlepiej na całą noc.

Podawać na zimno i przechowywać w lodówce.

Smacznego.

 

Komentarze

Popularne Posty