Pieczarki Marynowane

Pieczarki Marynowane

 

Marynowane pieczarki to przysmak, który łączy w sobie delikatny smak grzybów z intensywnymi nutami octu, przypraw i ziół. To popularny przysmak, który można łatwo przygotować w domu oraz świetny dodatek do sałatek, kanapek, a także wyśmienita przekąska, która zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Proces marynowania pieczarek zaczyna się od dokładnego oczyszczenia grzybów, które następnie gotuje się krótko w osolonej wodzie, aby zachowały swoją jędrność. Następnie pieczarki są zanurzane w marynacie, która zazwyczaj składa się z octu, wody, cukru, soli oraz mieszanki przypraw. Do typowych dodatków należą ziarna gorczycy, liście laurowe, ziele angielskie i cebula, które nadają marynacie głębię smaku i aromatu.

Pieczarki powinny marynować się przez co najmniej kilka dni, aby w pełni przesiąknęły aromatem przypraw. Po tym czasie stają się soczyste, lekko kwaśne, z delikatnym pikantnym akcentem. Ich biała, jędrna struktura doskonale kontrastuje z wyrazistym smakiem marynaty.

Marynowane pieczarki świetnie sprawdzają się jako dodatek do zimnych przekąsek, w towarzystwie wędlin i serów. Mogą też być podawane jako przystawka, np. z oliwą i świeżym pieczywem, lub stanowić składnik sałatek warzywnych. Ich unikalny smak wzbogaca każde danie, dodając mu wyrazistości i oryginalności. Wykorzystaj mój przepis już dziś.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 20 kcal

W tym: Białka 1.74 g | Tłuszcze 0.35 g | Węglowodany 2.47 g (w tym cukry 1.78 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki:

 

- 1 kg mini pieczarek

- 500 ml wody do zalewy

- 100 ml octu spirytusowego 10 % do zalewy

- 2 łyżki cukru do zalewy

- 1 łyżeczka soli kamiennej niejodowanej do zalewy

- 1 marchew

- 1 cebula

- ok 8 ziaren ziela angielskiego

- 4 małe listki laurowe

- 2 łyżeczki gorczycy białej

- 1 łyżeczka ziaren pieprzu czarnego

 

 

Przygotowanie

 

Pieczarki umieścić w misie lub komorze czystego zlewozmywaka i zalać zimną wodą. Następnie dokładnie i dość szybko umyć każdą pieczarkę, aby usunąć z nich reszki ziemi i innych zanieczyszczeń. Przy okazji odcinać trzonki blisko kapelusza. W razie potrzeby, gdyby pieczarki były mocno zabrudzone można je delikatnie wyszczotkować. Należy użyć do tego celu miękkiej szczoteczki (np. do grzybów lub nawet do zębów, ale nowej i przeznaczonej tylko do tego celu). Szczotkować każdą pieczarkę z osobna, usuwając wszelkie resztki ziemi. Jeśli skórka pieczarek jest bardzo zabrudzona lub zniszczona, można ją delikatnie zdjąć, zaczynając od podstawy kapelusza. Obranie pieczarki sprawi, że będzie wyglądała bardziej estetycznie.

W między czasie w dużym garnku zagotować wodę z 1 łyżeczką soli.

Gdy woda zacznie wrzeć wrzucić do niej umyte pieczarki i gotować je przez ok 6 min. Następnie delikatnie odcedzić na sicie. Najlepiej będzie wyjmować pieczarki dużą łyżką cedzakową lub sitkiem i przekładać do większego sitka lub misy.

Marchew obrać i pokroić w plasterki.

Cebulę obrać i pokroić w piórka. Piórka cebuli umieścić na sitku i sparzyć wrzącą wodą. Gorąca woda pomaga usunąć część lotnych związków siarki, które odpowiadają za ostrość i intensywny smak cebuli. Po sparzeniu cebula będzie łagodniejsza i stanie się bardziej miękka. Sparzenie cebuli otwiera także jej strukturę, co pozwoli marynacie szybciej w nią wniknąć.

Przygotować ok 4 słoiczki o pojemności 300 ml. Dokładnie je umyć razem z zakrętkami i sparzyć wrzątkiem. Osuszyć i do każdego słoiczka podzielić po równo ziarna gorczycy, ziela angielskiego, pieprzu, liście laurowe, plastry marchewki i sparzone wcześniej piórka cebuli. Następnie napełnić słoiczki ugotowanymi pieczarkami, ale nie upychać ich na siłę.  

W drugim garnuszku zagotować wodę z octem, cukrem i solą. Gdy marynata się zagotuje zalać nią słoiczki tak aby pieczarki były w niej całkowicie zanurzone pozostawiając ok 1 cm wolnej przestrzeni przy rantach słoików. Szybko mocno zakręcić słoiczki i poddać je krótkiej pasteryzacji.

Do pasteryzacji potrzebny będzie duży garnek. Na dnie garnka należy umieścić czystą bawełniana ściereczkę i ustawić na niej słoiki tak aby te się ze sobą nie stykały. Do garnka wlać wodę do ok ¾ wysokości słoika. Zacząć podgrzewać. Od momentu zagotowania się wody w garnku zmniejszyć moc palnika na średnią i gotować słoiki przez ok 15 min. Następnie ostrożnie wyjąć je na blat i odwrócić na 15 min do góry dnem. Po 15 minutach słoiki można ustawić normalnie i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Podczas stygnięcia słoiki powinny się uszczelnić a nakrętki zassać do środka.

Najlepiej przechowywać marynowane pieczarki w chłodnym i ciemnym miejscu, takim jak piwnica lub spiżarnia. Ważne jest, aby temperatura była stała i nie przekraczała ok 10-15°C, co pomoże zachować świeżość i smak pieczarek przez dłuższy czas. Jeśli nie masz dostępu do chłodnej spiżarni lub piwnicy, słoiki z marynowanymi pieczarkami można przechowywać w lodówce. W lodówce mogą one stać nawet kilka miesięcy, pod warunkiem, że są dobrze zamknięte. Marynowane pieczarki, jeśli są prawidłowo przygotowane i przechowywane, mogą zachować swoją jakość przez nawet rok. Po otwarciu słoika najlepiej spożyć je w ciągu kilku tygodni, przechowując w lodówce.

Warto oznaczyć słoiki datą przygotowania, aby mieć pewność, kiedy najlepiej je spożyć.



Smacznego

Komentarze

Popularne Posty