Papryka Konserwowa

Papryka Konserwowa


Papryka Konserwowa - Kolorowy Skarb w Spiżarni.

Papryka konserwowa to jeden z tych przysmaków, który nie tylko cieszy oko swoim intensywnym czerwonym kolorem, ale także zachwyca wyrazistym smakiem. To idealny dodatek do wielu potraw, który przynosi wspomnienie letnich dni, kiedy to soczyste papryki dojrzewają w pełnym słońcu, by potem trafić do słoików i cieszyć nas swoją świeżością przez cały rok.

Papryka konserwowa to kawałki chrupiącej papryki, marynowane w aromatycznej zalewie z octu, wody, soli i cukru, często wzbogaconej o przyprawy takie jak czosnek, ziele angielskie, liść laurowy czy gorczyca. Dzięki temu papryka zachowuje swoją naturalną słodycz, która jest delikatnie podkreślona kwasowością zalewy. Przy pierwszym kęsie wyczuwalna jest chrupkość, która stopniowo ustępuje miejsca intensywnemu, pełnemu smaku papryki, wzbogaconemu o pikantne i kwaśne nuty.

Przygotowywanie papryki konserwowej to tradycja, która w wielu domach przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Każda rodzina ma swój unikalny przepis, czasem wzbogacony o dodatkowe przyprawy lub składniki, które nadają papryce charakterystyczny smak. Proces konserwowania papryki to prawdziwy rytuał – od starannego wyboru najpiękniejszych owoców, przez ich krojenie i układanie w słoikach, aż po precyzyjne przygotowanie zalewy, która zachowa smak lata na długie miesiące.

Papryka konserwowa jest niezwykle wszechstronna w kuchni. Świetnie sprawdza się jako dodatek do kanapek, sałatek czy dań mięsnych. Można ją również podawać jako przystawkę na zimno, serwując z serem feta, oliwkami i świeżym pieczywem. Jej chrupiąca konsystencja i wyrazisty smak sprawiają, że idealnie komponuje się z bardziej delikatnymi składnikami, tworząc harmonijne połączenia. Doskonale nadaje się także do wzbogacania sosów i zapiekanek, dodając im koloru i charakterystycznego, lekko kwaśnego posmaku.

Papryka konserwowa to prawdziwy skarb w każdej spiżarni, który przypomina o smaku letnich dni, kiedy to papryki dojrzewają w pełnym słońcu. To przysmak, który dzięki swojej prostocie i uniwersalności cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdy słoik papryki konserwowej to małe dzieło sztuki, w którym zamknięto esencję natury i tradycji. Idealna na codzienne posiłki, jak i na bardziej wyjątkowe okazje, papryka konserwowa to coś, co warto mieć pod ręką, aby w każdej chwili móc cieszyć się jej pełnym smakiem. Zrób już dziś koniecznie.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 51 kcal

W tym: Białka 1.00 g | Tłuszcze 1.37 g | Węglowodany 7.97 g (w tym cukry 7.54 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

 

- ok 3 kg czerwonej papryki

- 2 średnie cebule

- ok 5 ząbków czosnku

- 1 l wody

- 400 ml 10% octu

- 10 g soli kamiennej niejodowanej

- 220 g cukru

- 2½ łyżeczki gorczycy białej

- 10 kulek ziela angielskiego

- 5 listki laurowe

- 2½ łyżeczki kulek czarnego pieprzu

- 5 łyżek oleju

 

Przygotowanie:

 

Wybrać należy ładne, mięsiste i nieuszkodzone papryki mniej więcej takiej samej wielkości.

Papryki dokładnie umyć w letniej wodzie. Pokroić każdą paprykę na min 8 części/kawałków i usunąć z nich gniazda nasienne oraz białe błonki.

Pokrojone kawałki papryki umieścić w dużej misce, garnku lub komorze czystego zlewozmywaka i zalać wrzącą wodą. Pozostawić w niej papryki na ok 4 min. Po tym czasie wyjąc na sito i odstawić do lekkiego wyschnięcia. Wrzątek sprawi, iż papryka delikatnie zmięknie dzięki czemu będzie ją można łatwiej powkładać do słoików i nie będzie pękać.

Cebulę i czosnek obrać i pokroić w grube plastry.

Następnie przygotować ok 5 słoików z nakrętkami o pojemności 700 ml. Starannie je umyć i wyparzyć wrzątkiem. Osuszyć i rozdzielić po równo między nimi ziarna gorczycy, ziela angielskiego, pieprzu oraz listki laurowe. Równo rozdzielić także cebulę i czosnek.

W każdym słoiku ciasno poupychać paprykę. Odstawić na bok i przygotować zalewę.

W garnku zagotować wodę z cukrem i solą. Wymieszać dokładnie, aby sól i cukier całkowicie się rozpuściły. Dodać ocet i ponownie na krótko doprowadzić do wrzenia. Gdy woda zacznie wrzeć zdjąć z ognia i natychmiast rozlać ją do słoików. Delikatnie i ostrożnie potrząsnąć słoikami, aby zalewa dopłynęła do każdego zakamarka w słoiku, odczekać chwilkę i w razie potrzeby uzupełnić niedobór zalewy. Zalewa powinna w całości zakrywać wszystkie warzywa. Do każdego słoika dodatkowo wlać po jednej łyżce oleju rzepakowego lub słonecznikowego. Olej to dość ważny składnik zalewy, gdyż dzięki niemu przetwory nabierają lepszej konsystencji i dłużej zachowują swoją przydatność do spożycia. Co więcej, dodatek tłuszczu świetnie wpływa także na smak papryki konserwowej i wzmacnia jej wyrazistość. 

Gdy będziemy mieć pewność, że więcej zalewy nie uda się już wlać do słoików, słoiki szczelnie zakręcić i poddać krótkiej pasteryzacji.

Do pasteryzacji potrzebny będzie duży garnek lub dwa. Na dnie garnka należy umieścić czystą bawełniana ściereczkę i ustawić na niej słoiki tak aby te się ze sobą nie stykały. Do garnka wlać wodę do ok ¾ wysokości słoika. Zacząć podgrzewać. Od momentu zagotowania się wody w garnku zmniejszyć moc palnika na średnią i gotować słoiki przez ok 15-20 min. Następnie ostrożnie wyjąć je na blat i odwrócić na 15 min do góry dnem. Po 15 minutach słoiki można ustawić normalnie i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Podczas stygnięcia słoiki powinny się uszczelnić a nakrętki zassać do środka.

Tak zapasteryzowane słoiki można umieścić w spiżarce, piwnicy lub w szafce kuchennej (miejsce powinno być zacienione, lekko chłodne i bez wilgoci).

Papryka jest gotowa do spożycia po ok 10 dniach.





Smacznego

Komentarze

Popularne Posty