Sałatka Szwedzka na Zimę

Sałatka Szwedzka na Zimę

 

Wyobraź sobie zimowy wieczór, gdy na dworze panuje mroźny chłód, a ty otwierasz słoik sałatki szwedzkiej, wydobywając z niego kwintesencję lata. Ta sałatka to prawdziwa eksplozja smaków i kolorów, która ożywi każdy posiłek i wprowadzi do niego odrobinę słońca. Chrupiące plasterki ogórka przeplatają się z cienkimi talarkami słodkiej marchewki tworząc harmonijną kompozycję smaków.

Sałatka szwedzka na zimę to smaczny i aromatyczny przysmak, który idealnie wpasowuje się w chłodne miesiące. Jest to klasyczna marynowana sałatka, która składa się głównie z warzyw takich jak ogórki i marchewka.

Sałatka szwedzka jest chrupiąca, kwaśna i lekko słodka, z wyraźnym aromatem kopru. Doskonale komponuje się z daniami mięsnymi, kanapkami, a także jako dodatek do zimowych obiadów. Jest nie tylko pysznym, ale i zdrowym sposobem na zachowanie smaku lata w środku zimy.

Przygotowanie sałatki szwedzkiej to również świetny sposób na wykorzystanie letnich warzyw i cieszenie się nimi przez całą zimę. To prawdziwa uczta dla podniebienia i niezastąpiony element domowej spiżarni. Zrób koniecznie.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 49 kcal

W tym: Białka 0.73 g | Tłuszcze 0.39 g | Węglowodany 10.45 g (w tym cukry 10.05 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki do wstępnego przygotowania:

 

- ok 2½ kg większych ogórków gruntowych

- 3 l wody

- 150 g soli kamiennej niejodowanej

 


Składniki na zalewę:

 

- 500 ml 10% octu spirytusowego

- ok 900 ml wody

- 400 g białego cukru

 


Pozostałe Składniki:


- 2 średnie marchewki

- kilka baldachimów świeżego kopru

- 20 kulek ziela angielskiego

- 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu

- 2 płaskie łyżki ziaren białej gorczycy


Przygotowanie:

 

Do przygotowania sałatki szwedzkiej należy wybrać większe, twarde i nieuszkodzone ogórki gruntowe.

Ogórki umieścić w misce lub komorze zlewozmywaka zalewając je zimną wodą. Następnie należy każdego ogórka dokładnie umyć, wyszorować w zimnej wodzie i osuszyć.

Przy pomocy ostrego noża lub mandoliny do warzyw posiekać ogórki na równej grubości talarki (max do 1½ mm) . W przypadku ogórków gruntowych należy odciąć obie końcówki ogórków i zacząć krojenie od jasnej strony.

Pokrojone ogórki umieścić w dużej misce. Do 3 litrów zimnej wody wsypać ok 150 g soli (najlepiej niejodowanej kamiennej do przetworów). Wodę mieszać aż cała sól się całkowicie rozpuści. Następnie roztworem solnym należy zalać pokrojone ogórki i delikatnie wymieszać.  Miskę lekko przykryć bawełnianym ręcznikiem i odstawić na ok 2 h w nienasłonecznionym miejscu (nie umieszczać w lodówce i przy oknie).

Uwaga: jeśli plasterki są bardzo cienkie moczenie należy skrócić do 1 h.


Po zakończonym procesie moczenia ogórków całość delikatnie odcedzić na sicie (wodę z moczenia wylać).

Marchewki obrać i pokroić w cienkie plasterki. Rozdzielić na ok 8 równych porcji.

Baldachimy kopru opłukać zimną wodą i osuszyć.

Ok 4 słoiki o pojemności 700 ml wraz z nakrętkami dokładnie umyć, wyparzyć wrzątkiem i osuszyć.  

Do każdego słoika włożyć po jednej porcji marchewki, po jednym dużym baldachimie kopru oraz równo rozdzielić ziarna ziela angielskiego i pieprzu oraz dodać po ok ½ łyżeczki ziaren gorczycy.

Następnie rozdzielić plastry ogórków, ale nie upychać ich zbyt dużo i mocno. Uzupełnić słoik kolejną porcją marchewki i jeszcze kilkoma gałązkami kopru.

W garnku zagotować ok 900 ml wody z cukrem. Doprowadzić do wrzenia i ciągle mieszając poczekać aż cały cukier się rozpuści. Następnie dodać 500 ml octu i ponownie całość doprowadzić do wrzenia. Gdy zalewa się zagotuję natychmiast zdjąć ją z ognia i rozlać do słoików. Delikatnie i ostrożnie potrząsnąć słoikami, aby zalewa dopłynęła do każdego zakamarka w słoiku, odczekać chwilkę i w razie potrzeby uzupełnić niedobór. Zalewa powinna w całości zakrywać wszystkie warzywa. Zawartość można także delikatnie przemieszać np.: bambusową pałeczką do sushi, aby usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza ukryte miedzy ogórkami. Gdy będziemy mieć pewność, że więcej zalewy nie uda się już wlać do słoików, słoiki szczelnie zakręcić i poddać krótkiej pasteryzacji.

Do pasteryzacji potrzebny będzie duży garnek. Na dnie garnka umieścić czystą bawełniana ściereczkę i ustawić na niej słoiki tak aby te się ze sobą nie stykały. Do garnka wlać wodę do ok ¾ wysokości słoika. Zacząć podgrzewać. Od momentu zagotowania się wody w garnku zmniejszyć moc palnika na średnią i gotować słoiki przez ok 10 min. Następnie ostrożnie wyjąć je na blat i odwrócić na 20 min do góry dnem. Po 20 minutach słoiki można ustawić normalnie i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Podczas stygnięcia słoiki powinny się uszczelnić a nakrętki zassać do środka.

Tak zapasteryzowane słoiki można umieścić w spiżarce, piwnicy lub w szafce kuchennej (miejsce powinno być zacienione, lekko chłodne i bez wilgoci).

Sałatka jest gotowa do spożycia już po niespełna 1 tygodniu od przygotowania.



Smacznego

Komentarze

Popularne Posty