Pierogi z Mięsem (plus BONUS: przepis na Podpłomyki)

Pierogi z Mięsem

(plus BONUS: przepis na Podpłomyki)


Wyobraź sobie dom pełen aromatów, gdzie w garnku na wolnym ogniu pyrka złocisty rosół, a w kuchni unosi się zapach duszonego mięsa i warzyw. Po ugotowaniu rosołu, pozostaje jego serce - mięso pełne smaku i aromatu, idealne, by przekształcić je w coś wyjątkowego. Pierogi z mięsem to prawdziwe kulinarne dzieło sztuki, które przenosi nas w świat domowych, pełnych ciepła posiłków.

Pierogi z mięsem to kwintesencja polskiej tradycji i prostoty, które łączą się w jedno, by stworzyć danie o niezwykłym smaku. Ciasto pierogowe, cienkie i delikatne, otula soczyste, aromatyczne nadzienie z mięsa rosołowego np.: drobiowego, wołowego lub wieprzowego, które wchłonęło wszystkie smaki rosołu. Mięso, rozdrobnione na małe kawałki, jest mieszane z dodatkami takimi jak podsmażoną na maśle cebulą, ugotowaną w rosole pietruszką, marchewką oraz odrobiną selera, tworząc soczyste nadzienie pełne głębokich, wyrazistych smaków.

Pierogi są starannie lepione, każda sztuka formowana z dbałością o szczegóły. Kiedy trafią do wrzącej wody, zaczynają tańczyć, unosząc się na powierzchnię, gotowe do serwowania po kilku minutach. Gotowe pierogi można podać na wiele sposobów - tradycyjnie ugotowane, delikatnie podsmażone na maśle, aż nabiorą złocistego koloru i chrupiącej skórki, lub pieczone, aby jeszcze bardziej skoncentrować smaki.

Pierogi z rosołowym mięsem to danie pełne wspomnień i tradycji. To smak rodzinnych spotkań, świątecznych obiadów i niedzielnych posiłków, gdzie rosół często grał główną rolę. Wykorzystanie mięsa z rosołu do nadzienia pierogów to także wyraz szacunku do jedzenia i umiejętność wykorzystania każdego składnika w pełni. To kuchnia pełna ciepła, miłości i troski.

Pierogi można podawać z różnymi dodatkami, które podkreślą ich smak. Klasyczna śmietana, posiekana cebulka zrumieniona na maśle, czy też domowy sos pieczarkowy to tylko niektóre z propozycji. Każdy dodatek wprowadza nowy wymiar smaku, czyniąc danie jeszcze bardziej wyjątkowym.

Zrób koniecznie.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 159 kcal

W tym: Białka 10.38 g | Tłuszcze 6.20 g | Węglowodany 15.04 g (w tym cukry 1.57 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki na farsz:

 

- ugotowane mięso z rosołu ok 600 g

- 1 mała ugotowana marchewka

- 1 mały ugotowany korzeń pietruszki

- kawałek ugotowanego selera

- 1 duża cebula

- 1 łyżka klarowanego masła

- sól i pieprz

 

Składniki na ciasto:

 

- 250 g mąki pszennej typu 450

- ¼ łyżeczki soli

- 2 łyżki oleju

- 125 ml gorącej wody

 

 

Przygotowanie farszu:

 

Ugotowane w rosole mięso oraz warzywa wyłowić na talerz i pozostawić do lekkiego przestygnięcia.

W tym czasie obrać cebulę i pokroić ją w drobna kostkę. Następnie zeszklić na złoty kolor.

Mięso, warzywa i podsmażoną cebulkę umieścić w wąskiej misce i przy pomocy miksera ręcznego typu żyrafa zmiksować na jednolitą masę. Można także użyć do tego maszynki do mielenia mięsa. Masę doprawić solą i pieprzem wg własnych preferencji.


Przygotowanie ciasta i pierogów:

 

Z podanych w przepisie składników zagnieść jednolite, elastyczne i gładkie ciasto. Można zrobić to ręcznie lub przy pomocy miksera z hakiem do wyrabiania ciast.

Ciasto podzielić na dwie części. Jedną część ciasta zawinąć w folię spożywczą, aby ciasto nie wysychało a drugą rozwałkować na blacie lub stolnicy na bardzo cienki placek. Małą szklanką lub ringiem wycinać kółka, rozciągnąć je lekko w palcach, następnie na środek nakładać po jednej czubatej łyżeczce farszu. Składać na pół i zlepiać dokładnie brzegi, układać na stolnicy lub czystej bawełnianej ściereczce kuchennej. Tak samo postąpić z drugą częścią ciasta.


W dużym garnku zagotować osoloną wodę z łyżą oleju. Gdy woda zacznie wrzeć wrzucić pierwszą partię pierogów (około 12 sztuk jednocześnie). Bardzo delikatnie przemieszać drewnianą łyżką, aby nie uszkodzić pierogów a jednocześnie zapobiec ewentualnemu przyklejeniu się ciasta do dna garnka.

Gotować pierożki przez około 3 minuty licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody.

Wyłowić pierogi łyżką cedzakową i układać na talerzu. Podawać na ciepło z podsmażoną cebulką lub skwarkami.

Ugotowane i już przestudzone pierogi można także podsmażyć na patelni na złoty kolor.




 

BONUS: przepis na Podpłomyki


Jeśli zostanie Ci trochę surowego ciasta pierogowego można z niego zrobić szybkie podpłomyki które są pyszną przekąską lub dodatkiem np.: do sałatek.

Ciasto rozwałkować na cienki placek i powykrawać z niego kółka. Rozgrzać suchą patelnię z powłoką nieprzywieralną. Układać placuszki na rozgrzanej patelni. Po chwili podpłomyki zaczną podpiekać się od spodu. Jeśli ciasto jest naprawdę cienko rozwałkowane mogą zacząć tworzyć się mniejsze lub większe pęcherze wypełnione powietrzem, które po chwili znikną. Po ok minucie jedna strona podpłomyków będzie już gotowa. Obrócić placki na drugą stronę i podpiekać przez kolejne 30 sekund. Należy jednak obserwować ciasto, aby zbyt mocno się nie przypaliło.  

Gotowe podpłomyki przestudzić a następnie przechowywać w szczelnym pojemniku. Zjeść w ciągu dwóch dni.


Smacznego

Komentarze

Popularne Posty