Nalewka Malinowa (tylko dla osób pełnoletnich)

Nalewka Malinowa

(tylko dla osób pełnoletnich)

 Nalewka malinowa, jak wiele innych domowych trunków, ma bogatą historię, sięgającą dawnych czasów, kiedy to umiejętność przygotowywania nalewek była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tradycja tworzenia nalewek sięga starożytności, kiedy to ludzie zaczęli wykorzystywać naturalne właściwości owoców i ziół do tworzenia leczniczych mikstur i aromatycznych napojów.

W średniowieczu, w Europie Środkowej i Wschodniej, nalewki stały się popularnym sposobem na zachowanie smaku i właściwości leczniczych owoców przez cały rok. Maliny, ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne i intensywny smak, szybko stały się jednym z ulubionych składników do tworzenia nalewek. W Polsce, tradycja robienia nalewek, w tym malinowej, jest szczególnie głęboko zakorzeniona. Były one nie tylko smacznym dodatkiem do domowych spiżarni, ale także cenionym lekarstwem na różne dolegliwości.

W dawnych czasach nalewki były przygotowywane w szlacheckich dworach i wiejskich chałupach z równą starannością. Proces tworzenia nalewki malinowej zaczynał się od zbioru najdojrzalszych i najsłodszych malin, które następnie macerowano w wysoko procentowym alkoholu, aby wydobyć ich pełny smak i aromat. Po kilku tygodniach dodawano cukier, aby zrównoważyć kwasowość owoców i nadać nalewce odpowiednią słodycz.

Nalewka malinowa była ceniona nie tylko za swój smak, ale także za swoje właściwości zdrowotne. Uważano, że pomaga w leczeniu przeziębień, wspomaga trawienie i działa kojąco na nerwy. W tradycyjnej medycynie ludowej, maliny były znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, co czyniło nalewkę malinową naturalnym środkiem wzmacniającym odporność.

Dziś, choć technologia i dostępność składników znacznie się zmieniły, tradycja robienia nalewki malinowej przetrwała. Współczesne przepisy często nawiązują do dawnych metod, łącząc je z nowoczesnymi technikami, aby stworzyć trunek o głębokim, bogatym smaku, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Nalewka malinowa pozostaje symbolem domowego ciepła, tradycji i naturalnych smaków, przenosząc nas w czasie do chwil spędzonych w rodzinnych ogrodach pełnych dojrzałych owoców. To prawdziwy skarb wśród domowych trunków, który przyciąga swoim urzekającym kolorem i niezrównanym smakiem. Wyobraź sobie letni ogród pełen dojrzałych, soczystych malin, których intensywny aromat unosi się w powietrzu. To właśnie ten niepowtarzalny zapach i smak malin jest esencją każdej kropli tej nalewki.

Przygotowywana według tradycyjnych receptur, nalewka malinowa łączy w sobie najlepsze owoce, starannie macerowane w wyselekcjonowanym alkoholu. Proces ten pozwala na wydobycie pełni smaku i aromatu, tworząc trunek, który jest zarówno słodki, jak i delikatnie kwaskowy, z nutą naturalnej świeżości.

Każdy łyk nalewki malinowej to podróż do sielankowych wspomnień z lata, kiedy to zbierało się maliny prosto z krzaka. To idealny trunek na chłodne wieczory, który potrafi rozgrzać i poprawić nastrój. Nalewka malinowa doskonale sprawdza się jako elegancki aperitif, a także jako dodatek do wykwintnych deserów, lodów czy ciast, dodając im unikalnego charakteru.

Nie tylko zachwyca smakiem, ale również cieszy oko swoim głębokim, rubinowym kolorem, który w kieliszku wygląda niczym płynne rubiny. Nalewka malinowa to prawdziwa perełka, która łączy tradycję z naturą, dostarczając niezapomnianych wrażeń smakowych. Wypróbuj koniecznie ten przepis.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 165 kcal

W tym: Białka 0.65 g | Tłuszcze 0.15 g | Węglowodany 19.28 g (w tym cukry 19.08 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

 

- 1½ kg dojrzałych malin

- 1 litr 40% wódki

- ½ kg cukru

 

Dodatkowo:

 

- 2 duże słoje z nakrętką

- czysta gaza

- gęste sito

- wyparzone butelki



Przygotowanie:

 

Maliny przebrać i wyrzucić niedojrzałe lub zepsute a następnie delikatne wypłukać w misce z zimną wodą. Odcedzić na sicie i chwilę odczekać aż nadmiar wody odcieknie.

Duży słój i nakrętkę (mój słój miał 3 litry) należy dokładnie umyć i wyparzyć wrzątkiem a następnie wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Maliny przełożyć do słoja


i zalać 40% wódką tak, aby alkohol całkowicie zakrył owoce.


Uwaga: PAMIETAJ - do przygotowania nalewki należy w procesie macerowania użyć wódki zamiast spirytusu, ponieważ zbyt mocny alkohol całkowicie zabije smak owoców. Spirytus sprawia, że ściany komórkowe owoców i roślin zamykają się, co w efekcie powoduje mdły smak nalewki. Spirytus można dodać w końcowej fazie tworzenia nalewki, jeśli chcemy zwiększyć jej moc.

Słój z malinami szczelnie zakręci i odstawić na ok tydzień w ciepłe i ciemnie miejsce. Codziennie koniecznie przynajmniej jeden raz należy zakołysać słojem.

Po tygodniu odcedzić owoce na sicie a alkohol zlać do drugiego wcześniej umytego i wyparzonego wrzątkiem słoja. Maliny zostawić w pierwotnym słoju i zasypać cukrem. Delikatnie przemieszać i ponownie szczelnie zakręcić słój. Tym razem słój odstawić w ciepłe i najlepiej nasłonecznione miejsce na ok 2 do 3 dni lub do czasu aż cały cukier się rozpuści a z malin wytrącą się soki i powstanie gesty syrop.  Słojem również należy kilka razy zakołysać, aby przemieszać cukier.

Ostatnia faza przygotowania nalewki to ponowne odcedzenie owoców w celu oddzielenia ich o syropu. Do syropu przelać odlany wcześniej alkohol z macerowania. Całość dokładnie wymieszać i raz jeszcze przecedzić przez kilkukrotnie złożoną gazę lub czystą pieluszkę tetrową lub bardzo gęste sitko (proces ponownego odcedzania ma na celu uzyskanie klarownej nalewki i potrwa trochę czasu – należy uzbroić się w cierpliwość).

Gotową nalewkę przelać do czystych (wcześnie wyparzonych wrzątkiem) butelek, szczelnie zakręcić lub zakorkować i odstawić do spiżarni na min 6 miesięcy.

……Tak, wiem ten proces jest najtrudniejszy, ale naprawdę watro poczekać na tak pyszną Malinówkę 😉…..







Smacznego


Komentarze

Popularne Posty