Limoncello (Original & Cream) (tylko dla osób pełnoletnich)

Limoncello (Original & Cream)

(tylko dla osób pełnoletnich)


Limoncello - Król Cytrynowych Likierów

Limoncello to tradycyjny włoski likier cytrynowy, który od wieków cieszy się popularnością zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie. Pochodzący z regionów Kampanii, Amalfi i Sycylii, ten likier to esencja włoskiego słońca zamknięta w butelce. Jest także dostępny w kremowej wersji, która dodaje mu aksamitnej gładkości i delikatności.

Klasyczne Limoncello

Ma intensywny, cytrynowy smak z wyraźną słodko-kwaśną nutą. Jego smak jest pełen świeżości i naturalnej cytrynowej esencji, której towarzyszy delikatna goryczka skórki cytrynowej. To likier, który doskonale orzeźwia i pozostawia przyjemny, długi posmak. 

Limoncello ma jasnożółty kolor, który przywodzi na myśl słoneczne dni i dojrzałe cytryny. Jest klarowny i zwykle podawany schłodzony, często w wysokich, wąskich kieliszkach. 

Tradycyjny proces produkcji Limoncello obejmuje macerowanie skórek cytrynowych w czystym alkoholu, zazwyczaj przez kilka tygodni. Następnie dodaje się syrop cukrowy, aby zrównoważyć kwasowość cytryn i stworzyć likier o odpowiedniej słodyczy. Ważne jest, aby używać tylko najwyższej jakości cytryn. Najlepsze pochodzą z regionu Amalfi, gdzie cytryny są tam wyjątkowo aromatyczne. 

Limoncello jest najczęściej podawane bardzo mocno schłodzone jako digestif po posiłku, co pomaga w trawieniu. Można go również dodawać do deserów, takich jak sorbety, lody czy tiramisu, aby dodać im cytrynowego akcentu. W koktajlach świetnie komponuje się z Prosecco, tworząc orzeźwiające drinki.

Limoncello Cream

Limoncello Cream, czyli kremowe Limoncello, to łagodniejsza, bardziej aksamitna wersja tradycyjnego likieru. Połączenie cytrynowego smaku z kremową konsystencją sprawia, że likier ten jest delikatniejszy, ale równie aromatyczny. Jest mniej kwaśny, a bardziej słodki, z subtelną nutą mlecznej śmietanki. 

Kremowe Limoncello ma mleczny, jasnożółty kolor. Jest gęstsze i bardziej aksamitne, a jego wygląd przypomina kremowy likier. Limoncello Cream jest produkowane podobnie jak klasyczne Limoncello, jednak do końcowego produktu dodaje się śmietankę lub mleko. 

Limoncello Cream podaje się również schłodzone, ale świetnie sprawdza się też jako dodatek do kawy lub gorącej czekolady. Jest idealne do deserów, takich jak panna cotta, musy czy ciasta. Można go również pić na lodzie, ciesząc się jego bogatą, kremową teksturą. Limoncello to nie tylko likier, to część włoskiej kultury i tradycji, która przenosi nas na malownicze wybrzeże Amalfi z każdym łykiem. 

Oba warianty Limoncello są niezwykle wszechstronne - można je pić samodzielnie, dodawać do koktajli, deserów czy nawet używać jako składnik w kuchni. Intensywny, cytrynowy smak Limoncello jest nie do pomylenia z żadnym innym likierem, a kremowa wersja dodaje mu jeszcze więcej uroku. Limoncello i Limoncello Cream to likiery, które warto mieć w swoim barku, aby móc delektować się ich wyjątkowym smakiem i aromatem, niezależnie od okazji. Wypróbuj koniecznie mój przepis.

Kaloryczność Klasycznego Limoncello w 100 g: 325 kcal

W tym: Białka 0.15 g | Tłuszcze 0.03 g | Węglowodany 21.93 g (w tym cukry 21.80 g)

Kaloryczność Limoncello Cream w 100 g: 429 kcal

W tym: Białka 0.97 g | Tłuszcze 10.74 g | Węglowodany 23.07 g (w tym cukry 22.95 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.


Składniki:

 

- ok 10 dużych i jędrnych cytryn

- ½ litra 95% spirytusu

- 250 ml wody dla wersji klasycznej

- 250 ml śmietanki kremówki 30% dla wersji kremowej

- 300 g białego cukru



Przygotowanie:

 

W pierwszej kolejności należy wybrać dość duże, jędrne o grubej skórce cytryny najlepiej z upraw ekologicznych. Następnie cytryny należy bardzo dokładnie umyć. Po umyciu zalać je wrzątkiem i sparzać przez 30 sekund. Wyparzone cytryny osuszyć i używając noża z ostrym ostrzem lub obieraczki do warzyw obrać wszystkie cytryny. Ze skórek usunąć całą białą część (można to zrobić wycinając ją ostrym nożem lub otrzeć na tarce).

*_Z pozostałych bez skórek cytryn wycisnąć sok i zrobić np.: pyszną lemoniadę (Lemoniada Cytrynowa) lub rozlać do pojemników na kostki lodu i zamrozić.

Przygotować słoik o pojemności ok 700 ml. Słoik należy także dokładnie umyć wraz z nakrętką i osuszyć. Skórki włożyć do słoika i zalać spirytusem. Słoik szczelnie zakręcić i odstawić w chłodne oraz ciemne miejsce na min 3 tygodnie. Co kilka dni potrząsnąć słoikiem.

Po upływie min 3 tygodni alkohol nabierze pięknego żółtego koloru z macerowanych skórek.

Przygotować drugi słoik o pojemności min 700 ml. Słoik umyć i osuszyć. Skórki wraz z alkoholem podzielić po równo między oba słoiki. Przygotować syropy.

Pierwszy syrop to syrop na bazie wody z cukrem.

W garnuszku umieścić wodę ze 150 g białego cukru. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez ok 3-5 min na małej mocy palnika. Następnie zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego ostygnięcia.

Drugi syrop to syrop na bazie śmietanki z cukrem.

W garnuszku umieścić śmietankę ze 150 g białego cukru. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez ok 3-5 min na małej mocy palnika ciągle mieszając i uważając, aby syrop nie wykipiał. Następnie zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego ostygnięcia.

Gdy oba syropy osiągną już temperaturę pokojową przelać je odpowiednio do słoików z alkoholem i skórkami: syrop wodny do jednego słoika i syrop śmietankowy do drugiego słoika. W przypadku syropu śmietankowego należy wlewać go powoli cały czas mieszając zawartość słoika. Jeśli wleje się go zbyt szybko całość może się trochę zwarzyć a tego lepiej uniknąć.

Oba słoiki ponownie szczelnie zamknąć i odstawić w chłodne i ciemne miejsce na ok 3 dni.

Po tym czasie odcedzić zawartość słoików przez gęste sitko lub podwójnie złożoną gazę i rozlać likiery do czystych, wyparzonych wcześniej wrzątkiem i osuszonych butelek. Butelki szczelnie zamknąć i odstawić w chłodne i ciemne miejsce na min 1 miesiąc do odpoczynku.

Przed podaniem mocno schłodzić w lodówce. Podawać mono schłodzone. Po otwarciu przechowywać w lodówce.





Smacznego

Komentarze

Popularne Posty