Sałatka ze Szparagami i Burratą

Sałatka ze Szparagami i Burratą

 

Wiosna – czas, gdy natura budzi się do życia, a na stołach królują soczyste szparagi, których sezon trwa zaledwie przez chwilę, ale ich smak warto wykorzystać w pełni. Dlatego też serdecznie zachęcam do wypróbowania mojej wyśmienitej sałatki ze szparagami. To nie tylko świetna propozycja na grillowanie, ale także doskonała przystawka na imprezę czy zdrowy, pożywny lunch.

Połączenie kremowej włoskiej Burraty z delikatnymi szparagami w aromatycznym sosie miodowo-musztardowym to prawdziwa eksplozja smaków. Nie tylko zadowoli podniebienie, ale także zachwyci oko, dodając elegancji i głębi potrawie. Szparagi nie tylko smakują wyśmienicie, ale także wnoszą do potraw niepowtarzalny urok i elegancję.

Ale to nie wszystko! Szparagi to również skarbnica witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Są niskokaloryczne, bogate w wodę i białko, co sprawia, że są idealnym wyborem dla osób dbających o linię oraz aktywnych fizycznie. Kwas foliowy wspomaga regenerację organizmu, a witaminy C i E poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.

Dodatkowo, zawierają potas, błonnik, asparaginę i beta-karoten, które są niezbędne dla zachowania zdrowia. Ich naturalne przeciwutleniacze, takie jak witaminy A, C i E, pomagają oczyścić organizm z toksyn i chronią przed rozwojem komórek nowotworowych. Zawartość asparaginy przyczynia się do właściwości moczopędnych, wspierając pracę nerek i utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu.

Chociaż nauka nie potwierdziła jeszcze jednoznacznie afrodyzjakalnych właściwości szparagów, wiele osób przypisuje im takie właściwości, podobnie jak ostrygom czy papryczkom chili co może być związane z zawartością fitoestrogenów, podobnych do kobiecego hormonu – estrogenu, a to może pobudzać zmysły.

Zapraszam zatem do eksperymentowania z moim przepisem i odkrywania nie tylko bogactwa smaków, ale także zdrowotnych korzyści, jakie niesie ze sobą ta wyjątkowa warzywna uczta.

Kaloryczność potrawy w 100 g: 152 kcal

W tym: Białka 4.20 g | Tłuszcze 11.68 g | Węglowodany 6.76 g (w tym cukry 5.68 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Kaloryczność potrawy w jednej porcji (435 g): 613 kcal

W tym: Białka 16.86 g | Tłuszcze 46.74 g | Węglowodany 28.01 g (w tym cukry 22.96 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

(na 2 porcje)

 

- 500 g zielonych szparagów

- 3 łyżki kaparów

-  garść kiełków z rzodkiewki

- 2 kulki sera Burrata

- 2 łyżki prażonej cebulki

- sól, pieprz

Składniki na sos:

 

- 1 łyżka musztardy francuskiej

- 1½ łyżka musztardy miodowej

- 6 łyżek oliwy z oliwek

- 2 łyżki miodu

- sok z ½ cytryny

- szczypta płatków chili

 

Dodatkowo:


- miska zimnej wody

- kubek kostek lodu

 


Przygotowanie:

 

W szparagach odciąć lub odłamać zrogowaciałe końcówki. Następnie oczyścić łodygi, umyć szparagi pod bieżącą zimną wodą. Osuszyć.

W wąskim, ale wysokim garnku zagotować wodę z dodatkiem 1 łyżeczki soli, 1 łyżeczki cukru oraz 1 łyżeczką masła. Szparagi wstawić pionowo do gotującej się wody, tak by ich główki wystawały nad jej powierzchnię. Szparagi należy gotować ok 5-7 minut w zależności od ich grubości (im grubsze tym dłuższy będzie czas gotowania).

Drugim sposobem na przygotowanie szparagów (który osobiście preferuję), jest gotowanie ich na parze. Dzięki tej metodzie warzywa zachowują najwięcej wyjątkowego smaku i aromatu, bo nie nasiąkają wodą. Ponadto, korzystając z tej metody, nie trzeba martwić się o ciągłe doglądanie warzyw. W tym przypadku oczyszczone szparagi należy ułożyć w koszu do gotowania na parze a kosz zawiesić nad gotującą się wodą. Kosz przykryć pokrywka i gotować szparagi przez odpowiednią ilość czasu: małe i cienkie gotować ok 3-6 min, większe i grubsze 6-9.

W czasie gotowania szaragów przygotować sos.

Wszystkie składniki sosu umieścić w garnuszku i dokładnie ze sobą wymieszać.

Spód talerza udekorować porcją sosu a następnie ułożyć na nim porcję kiełków z rzodkiewki (można użyć innych ulubionych kiełków).

Do dużej miski wlać bardzo zimną wodę i wrzucić do niej dodatkowo sporą ilość kostek lodu.  Ugotowane szparagi szybko przełożyć do miski z zimną wodą i lodem w celu zahartowania szparagów. Proces ten sprawi, że będą bardziej chrupiące i zwarte.  

Następnie pokroić szparagi w ukośne talarki o grubości ok 8 mm i ułożyć na talerzu z sosem i kiełkami. Na szparagach rozsypać kapary i ułożyć kulkę Burraty. Całość polać sosem i oprószyć prażoną cebulką.

Podawać od razu po przygotowaniu.




Smacznego.

 

Komentarze

Popularne Posty