Feijoada Portugalski Gulasz (Cook4me Tefal - Multicooker)

 Feijoada Portugalski Gulasz

(Cook4me Tefal - Multicooker)

 

Feijoada, uznawana za perełkę portugalskiej kuchni, to wyjątkowy gulasz fasolowy z dodatkiem mięsa, który bardzo popularny jest zarówno Portugalii, jak i dawnych koloniach, takich jak Brazylia, Angola czy Wyspy Zielonego Przylądka. Nazwa dania odnosi się do głównego składnika, czyli "feijão" - fasoli, jednakże to niezwykle aromatyczne danie zdecydowanie nie miałoby tej samej wyrazistej tożsamości bez mięsa, które w nim gości.

Tuż przed podaniem, Feijoada jest hojnie posypywana świeżą natką pietruszki, co nadaje jej odświeżający akcent. Tradycyjnie podawana jest z ryżem, ale otwiera się również na dodatki, takie jak kiełbaski chorizo czy specjalna kiszka, które wzbogacają smakowite doznania kulinarnej podróży.

W Brazylii, równie popularnym regionie dla Feijoady, to danie staje się jeszcze bardziej wyraziste. Serwowane z farofą, czyli prażoną i zasmażaną mąką z manioku, lub w towarzystwie plastrów pomarańczy i pikantnego sosu z pieprzu, Feijoada w brazylijskim wydaniu to prawdziwe uczta zmysłów.

Mimo wielu kontrowersji dotyczących genezy feijoady, historycy jednomyślnie wskazują na północny region Portugalii w okolicach XIV wieku jako miejsce narodzin tego aromatycznego gulaszu. Od tamtej chwili, Feijoada przemierzała świat, ciesząc się uznaniem zarówno w tradycyjnych portugalskich domach, jak i na stołach dawnych kolonii, stając się symbolem kulinarnego dziedzictwa. Polecam gorąco do wypróbowania.

 

Przepis do przygotowania w urządzeniu Multicooker Tefal Cook4me Touch Wi-Fi CY9128

 Kaloryczność potrawy w 100 g: 140 kcal

W tym: Białka 9.26 g | Tłuszcze 9.78 g | Węglowodany 3.12 g (w tym cukry 1.47 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

 

- ok 500 g mięsa wieprzowego (karkówka. łopatka, polędwica, szynka lub schab)

- ok 500 g żeberek wieprzowych bez kości

- 150 g wędzonego boczku

- pęto wędzonej kiełbasy (np.: chorizo)

- 300 g czarnej fasoli

- 2 duże cebule

- 4 ząbki czosnku

- 1 duża marchew

- 3 listki laurowe

- 700 ml bulionu warzywnego lub mięsnego

- 2 łyżki koncentratu pomidorowego

- 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki

- ½ łyżeczki ostrej mielonej papryki

- 1 łyżeczka wędzonej papryki

- 2 łyżeczki majeranku

- 1 łyżeczka soli

- 1 płaska łyżeczka pieprzu

- 1 łyżka smalcu

- 2 łyżki klarowanego masła

 

 

Przygotowanie:

 

Przygotowanie gulaszu tak naprawdę należy rozpocząć min 12 h wcześniej poprzez namoczenie czarnej fasoli w zimnej wodzie. Zazwyczaj robi się to w proporcjach 1:2, czyli jedna miarka fasoli na dwie miarki wody.

Fasolę najpierw należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie umieścić ja w miseczce i zalać zimna wodą. Miseczkę przykryć i odstawić całość w ciemne i chłodne miejsce na min 12 h.

Oba rodzaje mięsa umyć osuszyć i pokroić w ok 1½ cm kostkę.

Boczek pokroić w drobna kostkę lub paski.

Kiełbasę pokroić w talarki.

Cebule i czosnek drobno posiekać.

Marchew obrać i pokroić w talarki.

Fasolę odcedzić i opłukać.

Uruchomić program ŚREDNIE PODSMAŻANIE i roztopić smalec oraz klarowane masło. Następnie obsmażyć wszystkie mięsne kawałki na lekko brązowy kolor ze wszystkich stron w kilku transzach (podzielić mięso na partie i nie smażyć wszystkiego na raz). Podsmażone mięso przełożyć z misy na głęboki talerz i odstawić na bok.

Na tłuszczu ze smażonego mięsa wytopić pokrojony w kostkę boczek. 

Gdy boczek nabierze już rumianego koloru dodać cebulę. Podsmażać całość przez 5 minut często mieszając. 

Następnie dodać pokrojoną marchew i wymieszać. Podsmażać kolejne 3 min często mieszając. Dodać posiekany czosnek, podsmażać 3 min. 

Dodać pokrojoną kiełbasę, wymieszać i podsmażać następne 3 min często mieszając. 

Dodać fasolę, wymieszać i dusić 3 min. 

Na koniec dodać wcześniej podsmażone mięso, zalać całość bulionem, dodać wszystkie przyprawy oraz koncentrat pomidorowy i wymieszać.


Zamknąć pokrywę i uruchomić program GOTOWANIE POD WYSOKIM CIŚNIENIEM ustawiając czas gotowania na 25 min.

Po zakończeniu programu ostrożnie otworzyć pokrywę. Gulasz delikatnie wymieszać i w razie potrzeby można całość doprawić wg własnych preferencji.

Podawać od razu na ciepło z ulubionymi dodatkami np.: z kaszą, kluskami, ryżem lub pieczywem.

 

*Przygotowanie tradycyjne:

Fasolę dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie umieścić ja w miseczce i zalać zimna wodą. Miseczkę przykryć i odstawić całość w ciemne i chłodne miejsce na min 12 h.

Oba rodzaje mięsa umyć osuszyć i pokroić w ok 1½ cm kostkę.

Boczek pokroić w drobna kostkę lub paski.

Kiełbasę pokroić w talarki.

Cebule i czosnek drobno posiekać.

Marchew obrać i pokroić w talarki.

Fasolę odcedzić i opłukać.

W dużym garnku roztopić smalec oraz klarowane masło. Następnie obsmażyć wszystkie mięsne kawałki na lekko brązowy kolor ze wszystkich stron w kilku transzach (podzielić mięso na partie i nie smażyć wszystkiego na raz). Podsmażone mięso przełożyć na głęboki talerz i odstawić na bok.

Na tłuszczu ze smażonego mięsa wytopić pokrojony w kostkę boczek. Gdy boczek nabierze już rumianego koloru dodać cebulę. Podsmażać całość przez 5 minut często mieszając. Następnie dodać pokrojoną marchew i wymieszać. Podsmażać kolejne 3 min często mieszając. Dodać posiekany czosnek, podsmażać 3 min. Dodać pokrojona kiełbasę, wymieszać i podsmażać następne 3 min często mieszając. Dodać fasolę, wymieszać i dusić 3 min. Na koniec dodać wcześniej podsmażone mięso, zalać całość bulionem, dodać wszystkie przyprawy oraz koncentrat pomidorowy, wymieszać. Doprowadzić całość do wrzenia, zmniejszyć ogień do małego, przykryć garnek pokrywką i gotować na wolnym ogniu przez min 2 godziny, lub do momentu aż fasola i mięso będą miękkie.

Jeśli Feijoada będzie zbyt płynna, należy zdjąć pokrywkę z garnka i kontynuować gotowanie jeszcze przez ok 20 minut, aby część płynu mogła odparować.

Gotowy gulasz na koniec delikatnie wymieszać i w razie potrzeby całość doprawić wg własnych preferencji.

Podawać od razu na ciepło z ulubionymi dodatkami np.: z kaszą, kluskami, ryżem lub pieczywem.




Smacznego.

Komentarze

  1. Wygląda bardzo apetycznie! :-)

    Zapraszam na moje social media:
    www.truskawkowa-fiesta.blogspot.com
    www.facebook.com/truskawkowa.fiesta
    www.instagram.com/truskawkowa_fiesta

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne Posty