Pierniczki do Lukrowania i Zdobienia

Pierniczki do Lukrowania i Zdobienia

 

Przepis na pierniczki do lukrowania to nie tylko kulinarne wyzwanie, również fantastyczna zabawa dla wszystkich domowników, bez względu na wiek oraz idealna okazja do spędzenia czasu z najbliższymi. Ta słodka przygoda zapewni radość zarówno maluchom, jak i dorosłym, przenosząc ich w magiczną atmosferę świąt. Podczas pieczenia pierniczków cały dom zaleje niebiański aromat, przypominający o nadchodzących świętach. Pierniczki wyrastają równo, co sprawia, że będą idealne do lukrowania i dekorowania. Dodatkowo, fakt, że pierniczki nie muszą długo leżakować, pozwala na ich upieczenie na krótko przed świętami. To świetna wiadomość dla tych, którzy nie lubią czekać i chcą od razu cieszyć się świątecznymi smakołykami.  W ten sposób przepis na pierniczki do lukrowania staje się nie tylko sposobem na stworzenie pysznych świątecznych smakołyków, ale także pretekstem do spędzenia czasu z rodziną, tworzenia wspólnych tradycji i czerpania radości z magicznego klimatu świąt. Warto również podkreślić, że pięknie pachnące i wyjątkowo smaczne pierniczki mogą stać się nie tylko elementem dekoracyjnym na świątecznym stole, ale także doskonałym prezentem dla bliskich. Polecam gorąco do wypróbowania.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 379 kcal

W tym: Białka 8.11 g | Tłuszcze 11.50 g | Węglowodany 56.38 g (w tym cukry 25.73 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 
Składniki na pierniczki:

 

- 300 g mąki tortowej

- 350 g mąki orkiszowej

- 30 g gorzkiego kakao

- 1 łyżeczka sody oczyszczonej

- 25 g przyprawy do piernika

- 1½ łyżeczki mielonego cynamonu

- 1 płaska łyżeczka mielonego kardamonu

- 150 g masła

- 250 g miodu

- 150 g cukru

- 3 jajka

 

Składniki na lukier:

 

- 1 łyżka mleka

- ok 8 łyżek cukru pudru

 

 

Przygotowanie pierników:

 

W garnuszku umieścić masło, miód i 100 g cukru. Podgrzać i doprowadzić do wrzenia. Następnie zdjąć z palinki i odstawić do przestudzenia. Z masy powstanie jasny karmel.

Jajka zmiksować z pozostałą częścią cukru (50 g) na puszystą masę.

W misie miksera umieść przesiane oba rodzaje mąki, kakao, sodę oczyszczoną, przyprawę do piernika, kardamon i cynamon. Wymieszać.

Do suchych składników dodać ubite jajka oraz przestudzony, ale niegorący karmel. Przy pomocy haka do ciast wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto także można wyrobić ręcznie.

Wyrobione ciasto podzielić na trzy części. Każdą cześć ciasta zawinąć w folię spożywczą i odłożyć do lodówki na ok 2 h do schłodzenia.

Po tym czasie wyjąć pierwszą część ciasta i rozwałkować na placek o grubości ok 3 mm. Przy pomocy foremek wykrawać ulubione kształty.

Piekarnik rozgrzać do 170°C. Dużą blachę z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia.

Pierniczki układać na blaszce w niewielkiej odległości od siebie.

Blachę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec pierniczki przez ok 11 min.

Czynność powtarzać z pozostałymi częściami ciasta.

Upieczone pieniki pozostawić do ostygnięcia a następnie układać w puszce lub szczelnym pojemniku. Do pojemnika włożyć 1 pokrojone na ćwiartki świeże, soczyste jabłko i szczelnie zamknąć puszkę/pojemnik. Odstawić na ok 24 h w suche miejsce, aby pierniczki lekko zmiękły. Po tym czasie będą idealnie nadawały się do lukrowania i zdobienia.  

Przechowywać je potem w szczelnej puszcze/pojemniku (już bez jabłka).

 

Przygotowanie lukru:

 

W miseczce umieścić mleko. Stopniowo dodawać cukier puder i ucierać łyżką, rózgą kuchenną lub mikserem do uzyskania bardzo gęstego, lśniącego lukru. Konsystencja lukru powinna być podobna do konsystencji płynnego miodu. 

W razie, gdyby lukier wyszedł zbyt gesty należy dodać odrobinę mleka, a gdyby był zbyt luźny należy dodać więcej cukru pudru.

Gotowy lukier umieścić w jednorazowym rękawie cukierniczym i odcinając delikatnie końcówkę rękawa rozpocząć dekorowanie wg własnej fantazji.








Smacznego.

 

Komentarze

Popularne Posty