Serek Wiejski (Cottage Cheese)

Serek Wiejski (Cottage Cheese)


Niezwykle szybki przepis na domowy serek  wiejski, który można przygotować samodzielnie w domu z zaledwie trzech łatwo dostępnych składników. Polecam gorąco do wypróbowania.


Kaloryczność potrawy w 100 g: 60 kcal

W tym: Białka 3.12 g | Tłuszcze 3.20 g | Węglowodany 4.72 g (w tym cukry 4.70 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

  
Składniki:

 

- 2 l pełnotłustego mleka pasteryzowanego w niskiej temperaturze

NIE Z KARTONIKÓW TYPU UHT!!!

TYLKO MLEKO ŚWIEŻE Z LODÓWEK SKLEPOWYCH!!!

- 90 ml octu spirytusowego

- ½ łyżeczki soli

 


Dodatkowo:

 

- 1 łyżka śmietanki kremówki 36%

 


Przygotowanie:

 

Meko umieścić w garnku z powłoką nieprzywierającą i podgrzać do 80°C (termometr kuchenny będzie tu niezbędny).

Gdy mleko uzyska już wymaganą temperaturę, garnek zdjąć z palnika i powoli, ciągle mieszając wlać ocet oraz dodać sól. Mieszać aż z mleka odzieli się serwatka i pojawią się drobne skrzepy serka. Garnek przykryć i pozostawić na ok 30 min, aby wywar odpoczął.

Po tym czasie na sitku ułożyć chustę serowarską lub potrójnie złożoną gazę i odcedzić zawartość garnka. Powstałą w procesie produkcji serka serwatkę można zostawić i wykorzystać w innych przepisach kulinarnych (czytaj poniżej w uwagach).

Chustę lub gazę związać od góry i delikatnie odcisnąć serek z nadmiaru serwatki.


Granulki serka przełożyć do miseczki lub pojemnika i wymieszać z łyżką śmietanki kremówki, aby nadać serkowi bardziej kremowej konsystencji. Można podawać od razu z kromką świeżego chleba, z owocami, miodem lub wymieszać z posiekanym szczypiorkiem, jak kto lubi.

 

UWAGA: Serwatka powstała w procesie produkcji domowych serków jest źródłem wielu naprawdę wartościowych składników. Nie należy jej więc wylewać a zwłaszcza do kanalizacji. Serwatka, ze względu na swój skład chemiczny, ma bardzo dobry wpływ na nasze organizmy, ale jest prawdziwym zagrożeniem dla środowiska. Można ją wykorzystać ponownie np.: do zupy tj.: barszcz biały na serwatce, do risotto – zastosować serwatkę zamiast bulionu, do ugotowania samego ryżu zamiast wody, do niektórych wypieków zamiast wody np.: chleb na serwatce, do peklowania mięs przed smażeniem, pieczeniem lub wędzeniem. Serwatkę można wykorzystać także poza kuchnią np.: jako kosmetyk pielęgnacyjny do skóry i specyfik pozwalający leczyć choroby dermatologiczne (wystarczy dodać ją do wieczornej kąpieli), jako płukankę do włosów, do moczenia stóp. Serwatkę przelać do szczelnego słoika i przechowywać w lodówce nawet do kilku tygodni.




Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty