Chai Latte

Chai Latte


Chai Latte to pyszna i aromatyczna herbata, która jest idealna na mroźne zimowe dni i noce. Po jej skosztowaniu jestem pewna, że często będziecie do niej wracać. Masala Chai to przyprawiony napój herbaciany popularny w Indiach. Masala Chai oznacza herbatę mieszaną. W wielu krajach nazwa została skrócona z Masala Chai do po prostu Chai. Polecam gorąco do wypróbowania.

 

Kaloryczność potrawy w jednej porcji (ok 375 ml): 175 kcal

W tym: Białka 6.37 g | Tłuszcze 6.58 g | Węglowodany 21.79 g (w tym cukry 20.62 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki:

(na 4 porcje)

 

- 750 ml mleka 3,2%

- 750 ml wody

- 2 łyżki sypkiej czarnej herbaty

- 4 łyżki brązowego cukru

- 1 laska cynamonu

- 2 gwiazdki anyżu

- 1 łyżeczka mielonego kardamonu

- 5 całych goździków

- 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej

- 1 łyżeczka aromatu waniliowego

- ½ łyżeczki mielonego imbiru

- ¼ łyżeczki czarnego pieprzu



Przygotowanie:

 

W garnuszku umieścić 750 ml wody, 450 ml mleka i wszystkie wymienione w przepisie składniki oprócz aromatu waniliowego. Całość doprowadzić do wrzenia a następnie zmniejszyć ogień do minimum i gotować często mieszając przez ok 10 min, aby aromat z przypraw dokładnie się uwolnił do napoju.

Następnie napój przecedzić przez bardzo gęste sitko lub podwójnie złożoną gazę, dodać aromat waniliowy, wymieszać i rozlać do szklanek.

Pozostałe 300 ml mleka spienić spieniaczem do mleka (ręcznym lub elektrycznym – można także wykorzystać spieniacz mleka w ekspresie ciśnieniowym do kawy) i delikatnie dodać przy użyciu łyżki na wierch napoju w każdej szklance.

Udekorować mielonym cynamonem oraz gwiazdką anyżu i od razu podawać.

Zamiast spienionego mleka można użyć także bitej śmietany.



Smacznego.

Komentarze

  1. Przepis wydaje się nieco skomplikowany jak na herbatę, ale już po samych składnikach widać, że wyjdzie ona naprawdę aromatyczna! Może uda mi się w niedługim czasie przygotować takie cudeńko, choć nie wiem czy moje sitka są odpowiednio gęste. Może lepiej będzie jednak skorzystać z gazy ;) tak dla pewności. A co do nazwy chai, to kojarzę jedynie "czaj" herbaciany. Znaczy bardzo mocną herbatę, przynajmniej w moich okolicach się tak mówiło. Dziękuję za ten ciekawy przepis, postaram się z niego jak najszybciej skorzystać ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo zachęcam do wypróbowania. Proszę potem wrócić z informacją czy herbata smakowała. Pozdrawiam

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne Posty