Miękki Japoński Chleb Mleczny (z Tang Zhong)

Miękki Japoński Chleb Mleczny

(z Tang Zhong)

 

Japoński Chleb Mleczny to jeden z najdelikatniejszych chlebów za sprawą wykorzystania metody Tang Zhong (tzw.: wodnej zasmażki). Chleb jest niesamowicie miękki i zachowuje swoją miękkość i świeżość nawet przez 1 tydzień! Polecam gorąco.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 310 kcal

W tym: Białka 8.21 g | Tłuszcze 7.73 g | Węglowodany 51.24 g ( w tym cukry 6.08 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

Składniki na Tang Zhong:

 

- 35 g mąki chlebowej (najlepsza będzie mąka Manitoba)

- 175 g wody

 

 

Składniki na chleb mleczny:

 

- 340 g mąki chlebowej (Manitoba)

- ½ łyżeczki soli

- 30 g cukru

- 5 g drożdży instant

- 40 g jajka (1 małe jajko)

- 140 ml ciepłego mleka 3,2%

- 155 g Tang Zhong

- 40 g miękkiego masła

 


Dodatkowo do posmarowania:

 

- 1 łyża mleka 3,2%

- 1 jajko



Przygotowanie Tang Zhong:

 

Tang Zhong to prosta japońska metoda wykorzystywana do pieczenia miękkiego i lekkiego chleba. Polega ona na podgrzaniu wody razem z mąka w stosunku 1:5 (1 część mąki : 5 części wody) do temperatury 65°C.

Dzięki tej metodzie drożdżowe wypieki są bardzo miękkie i puszyste. Dodatkowo metoda ta sprawia, że pieczywo pozostaje dłużej świeże, i nie wymaga użycia jakichkolwiek dodatkowych środków konserwujących.

W garnku lub na patelni z nieprzywierającym dnem wymieszać ze sobą bardzo dokładnie zimną wodę i mąkę. Następnie całość zacząć podgrzewać do temperatury nie większej niż 65°C ciągle mieszając. Generalnie termometr nie jest tu wymagany. Konsystencja gotowego Tang Zhong powinna przypominać budyń.

Po uzyskaniu budyniowej konsystencji zdjąć garnek z ognia i natychmiast przełożyć masę do miseczki a następnie przykryć folią spożywczą i odstawić do wystygnięcia.

Masę Tang Zhong można przygotować nawet dzień wcześniej i przechowywać w lodówce. Ogrzać ją natomiast do temperatury pokojowej zanim zostanie wykorzystana do przygotowania właściwego ciasta.

Przygotowanie chleba mlecznego:

 

W misie miksera umieścić mąkę, sól, cukier oraz suche drożdże. Całość wymieszać.

Jajko rozkłócić widelcem i odmierzyć 40 g. Dodać do suchej mieszanki razem z ciepłym mlekiem. Całość ponownie wymieszać łopatką. Następnie dodać Tang Zhong i całość znowu dokładnie wymieszać. Na koniec dodać miękkie masło pokrojone w kostkę i rozpocząć wyrabianie gładkiego, miękkiego, lekko lepkiego ciasta. Można do tego użyć miksera z hakiem do wyrabiania ciasta lub ręcznie na podsypanym mąką blacie (nie dodawać zbyt dużo mąki: ciasto musi pozostać bardzo miękkie i lekko lepkie).

Proces ręcznego wyrabiania ciasta powinien trwać ok 15 minut do momentu, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne.

Z ciasta uformować kulkę i umieść ją w oprószonej mąką misce. Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na min 1 h (a najlepiej na 2 h), aby ciasto podwoiło swoją objętość.

Foremkę keksową wyłożyć papierem do piecznie

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na podsypany mąką blat, bardzo krótko wyrobić aby je odgazować, zważyć i podzielić na trzy równe części (u mnie każda część ważyło 290 g). Z każdej części uformować kulkę. Dwie z nich przykryć folią spożywczą, aby nie wysychały a z trzecią zacząć pracować.

Kulkę rozwałkować na równy prostokąt o grubości ok 8 mm. Następnie złożyć go na trzy równe części jak kartkę papieru. Tak zawinięte ciasto obrócić węższą stroną do siebie i ponownie rozwałkować tym razem na wąski, ale długi prostokąt (jak na zdjęciach).

Zacząć zwijać ciasto od wąskiej strony w rulon. Na końcu delikatnie skleić ciasto ze sobą zgniatając je palcami.



Tak przygotowane ciasto ułożyć w foremce keksowej.

Dokładnie tak samo postąpić z pozostałymi dwiema częściami ciasta.

Wypełnioną foremkę przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na min 30 min do ponownego wyrośnięcia lub do momentu, aż wyrośnięte ciasto dotrze do krawędzi foremki.

W miseczce rozkłócić jajko z łyżką mleka i przy pomocy pędzelka posmarować wierch wyrośniętego ciasta.

Piekarnik rozgrzać do 175°C.

Keksówkę wstawić do nagrzanego piekarnika i wypiekać chleb przez 25 min.

Po upieczeniu odstawić do ostygnięcia.

Chleb przechowywać zawinięty w papier śniadaniowy umieszczony w szczelnie zamykanym woreczku.

Spożyć w przeciągu 1 tygodnia.





Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty