Szarlotka z Dynią na Dyniowym Kruchym Cieście

Szarlotka z Dynią na Dyniowym Kruchym Cieście

 

Połączenie dwóch typowo jesiennych produktów, z których udało się wyczarować przepyszny deser. Polecam gorąco do wypróbowania.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 232 kcal

W tym: Białka 3.08 g | Tłuszcze 10.54 g | Węglowodany 30.26 g ( w tym cukry 14.30 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 

Składniki na ciasto:

 

- 500g mąki pszennej

- 150 g cukru trzcinowego

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 250 g masła

- 1 szczypta soli

- 1 jajko

- 4 łyżki gęstej pulpy z dyni

 


Składniki na nadzienie dyniowo - jabłkowe:

 

- ok 300 g dyni

- 5 dużych i kwaśnych jabłek

 - 80 g cukru trzcinowego

 - 1 łyżeczka cynamonu

 - ½ szklanki wody

 - 2 łyżeczki cukru lub aromatu waniliowego

 - 50 g posiekanych orzechów włoskich

 


Sposób pierwszy na przygotowanie pulpy z dyni:


Mała dynię (najlepiej Hokkaido) pokroić razem ze skórą na małe kawałki, usunąć pestki (pestki można wysuszyć a następnie obrać i wykorzystać do innych potraw).

Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.

Blachę z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia i poukładać na niej pokrojoną dynię skórką do dołu. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 35 minut do miękkości. Następnie wyjąć z piekarnika, całkowicie ostudzić i zmiksować blenderem na gładki mus. Jeśli dynia zbyt wodnista należy odcisnąć nadmiar wody w podwójnie złożonej gazie.

Gotową pulpę można zamrozić lub przechowywać w lodówce przez kilka dni.



Sposób drugi na przygotowanie pulpy z dyni:


Mała dynię (najlepiej Hokkaido) obrać ze skórki i pokroić na małe kawałki, usunąć pestki (pestki można wysuszyć a następnie obrać i wykorzystać do innych potraw).

Pokrojoną dynię umieścić w dużym garnku i zalać zimną wodą tak, aby lekko przykrywała kawałki warzywa. Dodać ½ łyżeczki soli i zacząć całość podgrzewać. Gdy całość zacznie cię gotować zmniejszyć moc palnika na min i gotować dynię do miękkości. Następnie odcedzić na sitku i odstawić do przestudzenia. Wystudzone kawałki dyni zmiksować blenderem na gładki mus. Jeśli dynia zbyt wodnista należy odcisnąć nadmiar wody w podwójnie złożonej gazie.

Gotową pulpę można zamrozić lub przechowywać w lodówce przez kilka dni.

 

Przygotowanie kruchego dyniowego spodu:


Mąkę przesiać do dużej miski lub bezpośrednio na blat lub stolnicę. Dodać pokrojone na małe kawałki zimne masło (zimne masło można także zetrzeć na tarce jarzynowej na grubych oczkach) i wymieszać z mąką. Następnie dodać cukier, jajko, proszek do pieczenia, pulpę z dyni oraz sól. Szybko zanieść jednolite ciasto. Z ciasta uformować wałek i podzielić go na dwie części w proporcjach do . Zawinąć w folię i schłodzić w lodówce przez min 30 min. lub przez 15 min w zamrażarce.

W tym czasie przygotować nadzienie.

 

Przygotowanie nadzienia:


Dynie obrać ze skórki i pokroić na małą kostkę lub zetrzeć na tarce jarzynowej na grubych oczkach. Umieścić w dużym garnku, dodać cukier trzcinowy oraz waniliowy, zalać całość ½ szklanki wody i dusić do miękkości.

Jabłka obrać ze skórki i także pokroić na drobną kostkę lub zetrzeć na tarce jarzynowej na grubych oczkach. Następnie dodać je do miękkiej już dyni i całość dusić jeszcze kilka chwil aż nadmiar płynów odparuje a nadzienie zrobi się gęstsze. Na koniec dodać cynamon i posiekane na drobno orzechy. Całość dokładnie wymieszać. Odstawić na bok do ostygnięcia.


Przygotowanie końcowe:


Piekarnik rozgrzać do 180°C. Prostokątną blachę o wymiarach ok 25 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia.

Większy kawałek ciasta zetrzeć na tarce jarzynowej na grubych oczkach i równomiernie wyłożyć nim spód blachy.

Blaszkę wstawić do nagrzanego piekarnika na ok 10 min., celem lekkiego podpieczenia spodu. Następnie ostrożnie wyjąć blachę i wyłożyć nadzienie na podpieczone ciasto. Nadzienie wyrównać i zetrzeć na nie pozostały kawałek ciasta. Wierch posypać delikatnie cukrem trzcinowym (dzięki temu wierzch ciasta będzie jaszcze bardziej chrupiący).

Całość ponownie wstawić do piekarnika i piec przez 30 – 40 min aż wierzch ciasta jednolicie się przyrumieni.

Po upieczeniu wystudzić na kratce i oprószyć cukrem pudrem.

Szarlotę można podawać na ciepło lub zimno z kleksem bitej śmietany i gałką lodów waniliowych.




Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty