Tort Piernikowy

Tort Piernikowy

 

Tort Piernikowy jest niesamowicie pyszny a za sprawą blatów piernikowych bardzo oryginalny. Upiekłam go z okazji urodzin mojej córki i na specjalne jej życzenie gdyż poprosiła abym upiekła tort inny niż wszystkie. Blaty są mięciutkie, aromatyczne i wilgotne tak, więc tortu nie ma potrzeby dodatkowo nasączać a delikatny krem budyniowy i kwaśna konfitura śliwkowa idealnie się ze sobą komponują i uzupełniają dodając mu niepowtarzalnego smaku. Polecam gorąco.

 

Kaloryczność potrawy w 100 g: 313 kcal

W tym: Białka 4.19 g | Tłuszcze 20.60 g | Węglowodany 27.05 g ( w tym cukry 16.15 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 


Składniki na blaty piernikowe:

 

- 150 ml mleka

- 3 łyżki miodu

- 230 ml oleju rzepakowego

- 420 g mąki pszennej

- 2 ½ łyżeczki proszku do pieczenia

- 1 ½ łyżeczki sody oczyszczonej

- 220 g cukru trzcinowego

- 1 opakowanie przyprawy do piernika

- 1 łyżeczka cynamonu

- ½ łyżeczki zmielonego imbiru

- 300 ml maślanki lub kefiru

- 3 duże lub 4 małe jajka

- 1 łyżka aromatu arakowego

- 2 łyżeczki aromatu waniliowego

- 2 łyżki gorzkiego kakao

 


Składniki na czekoladowy krem budyniowy:

 

- 1 l mleka

- 2 op. czekoladowego budyniu (80 g)

- 2 op. waniliowego budyniu (80 g)

- 4 łyżki cukru

- 400 g miękkiego masła

- 150 g gorzkiej czekolady

 


Składniki na plastyczną masę cukrową:

 

- 200 g cukru pudru + do podsypywania

- 1 łyżeczka żelatyny

- 20 g glukozy w proszku

- 1 duża łyżka margaryny

- 20 ml zimnej wody

 


Składniki na czekoladową polewę:


- 200 g gorzkiej czekolady

- 100 ml śmietanki kremówki min 30 %

 


Dodatkowo:


- 1 op. konfitury śliwkowej lub innej ulubionej (kwaśnej)

- min beziki do dekoracji

 

 

Przygotowanie blatów piernikowych:


Trzy jednakowe tortownice o Ø min 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boki i spód). Można także piec każdy blat pojedynczo w jednej tortownicy. Piekarnik rozgrzać do 160°C (góra / dół)

Mleko i miód podgrzać chwilę w garnuszku tylko do momentu połączenia się składników. Zdjąć z ognia i przestudzić.  

W misie umieścić wszystkie suche składniki: mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cynamon, imbir, kakao, cukier, przyprawę do piernika. Wymieszać.

W drugiej misie wymieszać natomiast (bez ubijania) wszystkie płynne składniki: olej, maślankę, jajka, oba aromaty oraz przestudzone mleko z miodem i dokładnie wymieszać przy pomocy rózgi kuchennej do połączenia się wszystkich składników.

Następnie suche składniki przesypać do płynnych i bardzo dokładnie wymieszać aż masa będzie jednolita i gładka. Na tym etapie można wspomóc się mikserem z nakładką do mieszania ciasta i wymieszać całość na średnich obrotach miksera.

Gotową masę podzielić na trzy równe części (po ok 550 g każda), przelać do foremek i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok 30 min do tzw.: suchego patyczka. Po upieczeniu wyjąć od razu z piekarnika i wystudzić na kratce.

 

Przygotowanie czekoladowego kremu budyniowego:


Masło odpowiednio wcześniej należy wyjąc z lodówki aby naturalnie zmiękło.

750 ml mleka zagotować w garnku z cukrem. W pozostałym mleku wymieszać dokładnie proszki budyniowe (oba smaki razem). Do gorącego mleka dodać połamana na kawałki czekoladę. Całość dokładnie wymieszać aż cała czekolada się rozpuści.  Na koniec dodać wymieszany budyń i ciągle mieszając gotować jeszcze przez chwilę aż masa mocno zgęstnieje.  

Gotowy budyń przykryć folią spożywczą w tzw.: kontakcie (folia powinna równomiernie dotykać wierzchu masy budyniowej) i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Nie wolno przyspieszać procesu stygnięcia poprzez wstawianie garnka do zimnej wody, wystawianie za lub przy oknie lub wstawianie do lodówki. Budyń do przygotowania kremu musi osiągnąć temperaturę pokojową w sposób naturalny.

Gdy budyń już przestygnie a masło zmięknie rozpocząć proces ubijania kremu.

W misie miksera umieścić masło i ubijać mikserem na wysokich obrotach aż stanie się puszyste i zmieni kolor na prawie biały. Ten proces może potrwać dłuższą chwilę i wymaga cierpliwości. Następnie, stopniowo, łyżka po łyżce zacząć dodawać całkowicie przestudzony budyń (powinien być bardzo gęsty, wręcz sztywny). Po każdej dodanej łyżce budyniu miksować masę do całkowitego jej połączenia uważając przy tym, aby nie ubijać jej też zbyt długo.

 

Składnie tortu:

 

Z powstałego kremu odłożyć ok jedną szklankę i schłodzić. Będzie nam potrzebny, jako baza pod plastyczna masę cukrową. Pozostały krem podzielić na dwie równe części.

W tortownicy lub specjalnej obręczy do tortów umieścić pierwszy blat. Wierzch posmarować połową konfitury śliwkowej i wyłożyć połowę kremu. Przykryć drugim blatem i ponownie wierzch posmarować drugą częścią konfitury i wyłożyć kolejną połowę kremu, zamknąć całość trzecim blatem i delikatnie docisnąć.

Tort schować do lodówki na kilka godzin lub całą noc, aby krem mógł dobrze stężeć.

 

Przygotowanie masy cukrowej:

 

Masę cukrową należy przygotować, gdy krem już dobrze stężeje a tort będzie stabilny i dobrze schłodzony.

Żelatynę wsypać do miseczki i zalać zimną wodą – odstawić na ok 10 min, aby żelatyną napęczniała.  Po tym czasie żelatynę podgrzać w kuchence mikrofalowej przez 10 sekund lub w kąpieli wodnej aż uzyska płynną konsystencję.

Do płynnej żelatyny dodać glukozę i energicznie wymieszać. Przelać na stolnicę i zasypywać stopniowo cukrem pudrem ciągle mieszając. Kiedy masa przestanie chłonąć cukier dodać miękką margarynę. Zacząć wyrabiać masę dłońmi na gładką, jednolitą kulkę. Gdyby masa przyklejała się do blatu podsypywać delikatnie odrobiną cukru pudru.

Gotową masę rozwałkować na wąski, ale długi pasek o szerokości min wysokości tortu. Bok tort posmarować cienką warstwą wcześniej odłożonego kremem i wyrównać.  Delikatnie zrolować masę cukrową tak, aby się do siebie nie przykleiła i przenieść na bok tortu lekko naciągając i dociskając masę do jego boku. W miejscu łączenia się masy docisnąć odrobinę mocniej a najlepiej miejsce łączenia posmarować odrobiną wody i wmasować, aby masa się dobrze złączyła. Nadmiar masy u podstawy tortu jak i jego wierzchu wyrównać poprzez docięcie ostrym nożem lub nożyczkami.

Odstawić ponownie do lodówki, aby masa chwile odpoczęła i stężała pod wpływem niskiej temperatury.  

*UWAGA - Gotową masę przechowywać w temperaturze pokojowej, zawiniętą szczelnie w folię spożywczą, aby nie wyschła. Jeżeli masa cukrowa będzie zbyt twarda można ją delikatnie podgrzać w kuchence mikrofalowej przez ok 5 – 10 sekund lub/też dodać jeszcze trochę margaryny.

 

Przygotowanie polewy czekoladowej:


W garnuszku zagotować śmietankę i do gorącej śmietanki dodać połamaną na kawałki czekoladę. Zdjąć z ognia i całość bardzo dokładnie wymieszać aż masa będzie jednolita i gładka a cała czekolada całkowicie rozpuszczona. Chwilkę przestudzić a następnie wylać na wierch tortu.

Na koniec całość udekorować dodatkowo wg własnej fantazji, u mnie były to mini beziki.

 






Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty