Rogale Świętomarcińskie

Rogale Świętomarcińskie

 

Rogale Świętomarcińskie to rogale z bardzo delikatnego i listkującego się ciasta półfrancuskiego z aromatycznym nadzieniem z białego maku i bakalii. Jest to tradycyjny przysmak z Wielkopolski, który przygotowuje się na 11 listopada z okazji Dania Świętego Marcina. Zrobienie tych rogali we własnym domu to super zabawa dla całej rodziny a rogale po prostu rozpływają się w ustach.  Polecam gorąco.

 

Kaloryczność potrawy (jedna porcja ok. 160 g ): 614 kcal

W tym: Białka 15.78 g | Tłuszcze 34.42 g | Węglowodany 63.78 g ( w tym cukry 23.28 g)

Kalorie policzone na podstawie jednostkowych składników podanych w przepisie.

 


Składniki na ciasto półfrancuskie:


- 500 g mąki pszennej (do ciast drożdżowych)

- 200 ml ciepłego mleka

- 60 g roztopionego masła + 150 g zimnego

- 60 g cukru trzcinowego

- 2 małe jajka

- ½ łyżeczki soli

- 10 g świeżych drożdży

 


Składniki na nadzienie:


- 300 g białego maku

- 100 g podłużnych biszkoptów

- 200 g cukru pudru

- 50 g masła

- 50 g rodzynek

- 50 g orzechów laskowych

- 50 g zmielonych migdałów

- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej

- 3 jajka

- ½ łyżeczki aromatu migdałowy

 

 

Składniki na lukier:

 

- 200 g cukru pudru

- gorąca wodo ( ok 2 do 3 łyżek)

 


Dodatkowo:


- posiekane (obrane ze skórki) migdały - ok. 80 do 100 g


 

Przygotowanie nadzienia:


Nadzienie warto przygotować dzień wcześniej. Mak dokładnie opłukać w letniej wodzie. Umieścić do w garnku i zalać wrzącą wodą. Gotować na bardzo małym ogniu przez ok 30 minut. Po ugotowaniu dokładnie osączyć na gęstym sicie lub przez lnianą ściereczkę i delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody.

Następnie zmielić go trzykrotnie w maszynce do mielenia mięsa (z sitkiem o najmniejszych oczkach). Migdały zalać wrzącą wodą i odstawić na 10 min. Po tym czasie szybko obrać je ze skórki i zmiksować na drobno razem z orzechami laskowymi. W garnuszku roztopić masło, dodać cukier, aromat migdałowy, posiekane rodzynki, skórkę pomarańczową i zmielone migdały oraz orzechy. Następnie dodać zmielony mak, całość dokładnie wymieszać i smażyć na małym ogniu przez około 10 minut. W trakcie smażenia masę często mieszać, aby się nie przypaliła. Wystudzić.

Masę umieścić w misie miksera i zacząć ucierać. Dodać pokruszone biszkopty i wbijać po jednym jajku nie przerywając ucierania. Kolejne jajko wbić dopiero wtedy, kiedy poprzednie zostanie dokładnie wmieszane do masy dzięki temu możemy również kontrolować gęstość masy. Gdyby masa zaczęła robić się zbyt rzadka należy przerwać etap dodawania kolejnego jajka a masę lekko zagęścić jeszcze odrobiną pokruszonych biszkoptów.  Gotową masę przełożyć do słoika i schować do lodówki. Konsystencja masy powinna przypominać gęste masło orzechowe.

 

*Można także skrócić sobie czas przygotowywania nadzienia kupując w sklepie gotową masę makową z białego maku. W takiej sytuacji nie dodajemy już jajek ani cukru a jedynie migdały, orzechy, skórkę pomarańczową, aromat migdałowy, rodzynki i kilka pokruszonych biszkoptów.

 

Przygotowanie ciasta:

 

150 g masła bardzo mocno schłodzić.

Pozostałe składniki na cisto powinny być w temperaturze pokojowej. 

Mleko podgrzać do ok 40°C.

Przygotować rozczyn drożdżowy: drożdże rozkruszyć dodać 2 łyżki mąki, 1 łyżkę cukru i 100 ml ciepłego mleka. Dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na ok 15 min, aby drożdże podjęły pracę.

W tym czasie jajka umieścić w misie miksera i ubić z pozostałym cukrem na puszystą masę. 60 g masła roztopić w garnuszku lub w kuchence mikrofalowej (masło nie może być gorące).

W mikserze zmienić ubijaczkę na hak do wyrabiania cista. Do ubitych jajek przesiać mąkę a następnie dodać wyrośnięty rozczyn, pozostałe 100 ml mleka oraz sól. Zacząć wyrabiać ciasto. Pod koniec dodać stopione masło i wyrabiać ciasto jeszcze przez ok 3 do 5 min, aby masło dobrze się połączyło i wchłonęło.

Wyrobione ciasto wyłożyć na stolnicę i chwilę pozagniatać ręcznie. Gdyby ciasto się kleiło podsypać odrobiną mąki. Ciasto będzie dość delikatnie i raczej nie powinno się kleić. Uformować z ciasta kulę i przełożyć do miski. Miskę przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok 30 min do wyrośnięcia.  

Gdy ciasto już wyrośnie odgazować je ubijając pięścią a następnie wyłożyć na stolnicę i chwilę zagnieść ręcznie. Rozwałkować na kształt prostokąta o grubości ok 1 cm. Mocno schłodzone masło (150 g) zetrzeć na tarce z grubymi oczkami lub pokroić w cienkie plastry. Ułożyć je na 2/3 szerokości prostokąta, a 1/3 pozostać bez masła. Ciasto składać do środka na 3 razy, zaczynając od strony bez masła, następnie przykryć do środka częścią wyłożoną masłem. Powstaną 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła. Lekko docisnąć i znowu rozwałkować na kształt prostokąta. Złożyć ponownie w taki sam sposób jak poprzednio i schować do lodówki na 30 min. Po tym czasie czynność wałkowania i składania powtórzyć i ponownie schować ciasto do lodówki na 30 min. Powtarzać ten proces jeszcze dwukrotnie.

Tak przygotowane ciasto rozwałkować na długi prostokąt na grubość ½ cm i wyciąć z niego trójkąty. Na każdy trójkąt nakładać równomiernie nadzienie (niezbyt grubo) i zacząć zawijać rogale.



Podstawę trójkąta zawinąć na ok 3 cm, rulon naciąć na środku i dalej zwinąć na kształt rogala. Gotowe rogale układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odstępach od siebie i odstawić na ok 30 min do ponownego wyrośnięcia. Przed włożeniem rogali do piekarnika posmarować każdego z nich rozkłóconym jajkiem wymieszanym z 1 łyżką mleka.

Piekarnik rozgrzać do temp. 180°C. Rogale wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok 20 do 25 min.

Świeżo upieczone rogale polać lukrem i posypać posiekanymi wcześniej obranymi ze skórki migdałami.

 

Przygotowanie lukru:

Cukier puder utrzeć z odrobiną gorącej wody na gładką i błyszczącą masę. Można wzbogacić smak lukru dodając kilka kropel soku z cytryny lub pomarańczy.

 








Smacznego.

Komentarze

Popularne Posty