Migdałowiec


Migdałowiec

Dziś pragnę zaproponować przepyszne ciasto składające się z miodowych, mięciutkich i kruchych zarazem blatów przełożonych waniliowo-migdałowym kremem budyniowym i wykończone chrupiącą karmelowo - miodowo - migdałową polewą. Ciasto idealnie nadaje się na każdą okazję jest naprawdę pyszne. Polecam gorąco do wypróbowania.



Składniki na ciasto:

- 300 g mąki pszennej
- 300 g mąki krupczatki
- 200 g margaryny
- 180 g cukru pudru
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 4 łyżki miodu
- 4 łyżki ciepłego mleka


Składniki na krem:

- 150 g blanszowanych migdałów w płatkach
- 1 op. budyniu śmietankowego
- 1 op. cukru waniliowego
- 500 ml mleka
- 2 łyżki cukru
- 100 g masła


Składniki na polewę migdałową:

- 300 g migdałów
- 100 g masła
- 3 łyżki miodu
- 100 g cukru
- 1 łyżeczka aromatu migdałowego


Przygotowanie ciasta:

Ze wszystkich podanych w przepisie składników zagnieść miękkie i elastyczne ciasto (ręcznie lub przy pomocy miksera z hakiem do wyrabiania ciasta). Ciasto podzielić na trzy równe części. Okrągłą blaszkę o Ø 27 cm (można użyć małej kwadratowej) wyłożyć papierem do pieczenia (sam spód) i równo wyłożyć w niej pierwszą część ciasta. Ponakłuwać widelcem wielokrotnie i wstawić blaszkę do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec przez ok 15 min. Pozostałe dwie porcje ciasta piec dokładnie tak samo jak pierwszą i każde osobno, jedno po drugim w tej samej blaszce. Za każdym razem wymienić tylko papier do pieczenia. Upieczone blaty odłożyć do przestygnięcia.


Przygotowanie kremu:

Blanszowane migdały w płatkach zmielić na drobny proszek. Z 500 ml mleka odlać ok ½ szklanki i w niej dokładnie wymieszać proszek budyniowy. Resztę mleka przelać do garnka i zagotować dodając do niego masło, dwie łyżki cukru, cukier waniliowy i zmielone migdały. Gdy mleko zacznie się gotować dodać wymieszany w szklance z mlekiem proszek budyniowy. Gotować całość do czasu, aż krem zrobi się gęsty ciągle mieszając, aby nie zrobiły się grudki.
W blaszce umieścić jeden z wcześniej upieczonych blatów i wylać na niego jeszcze gorącą ½ kremu. Wyrównać przy pomocy szpatułki lub łyżki i przykryć całość drugim blatem. Na drugim blat wylać pozostałą część kremu, wyrównać i całość przykryć trzecim blatem. Odstawić na bok, aby ciasto sobie już stygło i zacząć przygotowywać polewę migdałową.


Przygotowanie polewy migdałowej:

Migdały wsypać do miseczki i zalać wrzącą wodą. Odstawić na 15 min, po czym obrać migdały ze skórki. Obrane migdały zmielić krótko w mikserze, aby je rozdrobnić na mniejsze kawałki. W garnku rozpuścić masło, dodać miód, cukier i aromat migdałowy. Na koniec wsypać zmielone migdały i smażyć całość na małym ogniu przez o 10 min ciągle mieszając. Masa zacznie gęstnieć a migdały lekko się zarumienią, lecz trzeba bardzo pilnować, aby migdały się nie przypaliły.

Tak przygotowaną polewę rozsmarować na wierzchu trzeciego blatu. Ciasto dokładnie wystudzić a następnie schować do lodówki na kilka godzin, aby krem i polewa dobrze zastygły. Podawać na zimno z kleksem bitej śmietany lub gałką lodów śmietankowych. Ciasto jeszcze lepiej smakuje następnego dnia.





Smacznego

Komentarze

Popularne Posty