Dorsz z Piekarnika z Zielonymi Szparagami


Dorsz z Piekarnika z Zielonymi Szparagami

Zielone szparagi - są najcieńsze ze wszystkich odmian, bardziej aromatyczne, ostre i wyraziste w smaku. Zielone szparagi są miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. W związku z tym posiadają najwięcej prozdrowotnych właściwości, ponieważ pod skórką znajduje się całe bogactwo składników mineralnych, takich jak potas, magnez, fosfor czy wapń. Szparagi są skarbnicą witamin i składników mineralnych. Zapobiegają powstawaniu nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, wspomagają kobiety karmiące piersią i odchudzają, ponieważ w 100 g zawierają tylko 18 kcal. Ponadto szparagi są jednym z najskuteczniejszych afrodyzjaków. Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do lipca.

Dorsz - mięso dorsza jest białe, smakuje raczej neutralnie i można je przyrządzać w różnoraki sposób. W wielu krajach europejskich dorsz jest podstawowym składnikiem potraw. W angielskiej potrawie ,,fish and chips” używa się głównie dorsza. W Portugalii i Brazylii ryba ta jest podawana w Wigilię i w inne dni postu, zastępując mięso. Również w tradycji kulinarnej Chorwacji dorsz odgrywa rolę podobną do karpia w Polsce. Ważną pozycję dorsz zajmuje w kuchniach: francuskiej, hiszpańskiej i baskijskiej.
 
Składniki (dla 2 osób):

- ok 500 g fileta z dorsza
- pęczek zielonych szparagów
- 1 łyżka cukru
- 100 g masła
- 1 cytryna
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz
- 50 g margaryny
- 2 łyżki bułki tartej
- 4 arkusze folii aluminiowej


Przygotowanie:

Dorsza opłukać, osuszyć i pokroić na 4 kawałki. Czosnek obrać i pokroić na plasterki. ½ cytryny pokroić również na plasterki. Każdy kawałek dorsza ułożyć na oddzielnym arkuszu z folii aluminiowej. Posypać solą i pieprzem a następnie skropić sokiem z pozostałej połówki cytryny. Masło pokroić na 4 cienkie plastry. Każdy plaster położyć na porcji dorsza. Dodać po kilka plastrów czosnku i po 1 plasterku cytryny. Zawinąć zawartość dokładnie w folię tworząc szczelną kieszonkę tak, aby podczas pieczenia sok i tłuszcz nie wypłynęły na zewnątrz. Każde zawiniątko ułożyć w naczyniu żaroodpornym i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec przez 20 minut. W tym czasie ugotować szparagi. Do wysokiego garnka wlać wodę i dodać do niej 1 łyżkę soli, 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę masła. Całość zagotować. Zielone szparagi nie wymagają obierania. Należy odciąć tylko zdrewniałą końcówkę. Aby to zrobić, wystarczy delikatnie wygiąć łodygę, a przełamie się ona w miejscu, gdzie zaczyna się łykowata część. Szparagi umyć i ponownie związać w pęczek. Wstawić pionowo do gotującej się wody tak, aby główki wystawały nad jej powierzchnią. Gotować ok 4 minut, jeśli chcemy, aby szparagi były lekko twarde i chrupiące lub 12 min, jeśli mają być bardziej miękkie. W małym garnuszku roztopić 50 g margaryny i dodać 2 łyżki bułki tartej. Chwilę podsmażać ciągle mieszając, ale uważać, aby nie spalić bułki. Gdyby konsystencja zasmażki była zbyt rzadka można dodać jeszcze trochę bułki jest to kwestia indywidualna w zależności od własnych preferencji. Ugotowane szparagi poukładać na talerzu i polać sosem z bułki tartej. Dorsza wyjąć z kieszonek foliowych i ułożyć na szparagach. Całość można dodatkowo skropić jeszcze odrobiną soku z cytryny.



Życzę smacznego.

Komentarze

Popularne Posty