Makowiec w Cieście z Chałki lub Makowa Chałka

Makowiec w Cieście z Chałki 
lub Makowa Chałka 

(jak kto woli ją nazywać)


Makowiec – ciasto przekładane masą ze zmielonego maku, cukru, miodu i bakalii.
Ciasto, które najczęściej gości na polskich stołach przy okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Form i rodzajów tego przysmaku jest kilka:
- forma placka lub tarty - gdzie gruba warstwa masy makowej wyłożona jest na cienką warstwę ciasta
- forma wałka - podłużnego, zwijanego spiralnie ciasta z masą makową w środku
- forma strucli - z ciasta drożdżowego, krucho-drożdżowego, rzadziej półkruchego

Ja tym razem postanowiłam poeksperymentować i stworzyć coś kreatywnego.


Ponieważ ciasto na chałkę jest bardzo mięciutkie i puszyste wyobraziłam sobie, że w połączeniu z masą makową, jaką używa się do makowców musi być, co najmniej pyszne. I według mnie takie właśnie wyszło. Polecam wszystkim do przetestowania mojego przepisu a gwarantuję, że podzielicie moje zdanie.


Składniki na ciasto:

- 10 g suchych drożdży
- 460 g mąki pszennej typ 550
- 80 g cukru
- 1 cukier wanilinowy (16g)
- ½ łyżeczki soli
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 50 g masła roztopionego
- 150 g letniego mleka

*dodatkowo 1 żółtko z 1 łyżka wody do posmarowania ciasta przed pieczeniem

Składniki na Masę Makową:

- 500 g niebieskiego maku
- 100 g rodzynek lub żurawiny (wg uznania i upodobań)
- 50 g orzechów włoskich, laskowych lub migdałów (wg uznania i upodobań)
- 100 g kandyzowanej skórki z pomarańczy
- 4 łyżki miodu
- 100 g cukru
- łyżka masła

*można także pójść na tzw. skróty i użyć gotowej Masy Makowej, którą można kupić w każdym sklepie spożywczym.



Przygotowanie ciasta:

Mąkę wymieszaj z cukrem, cukrem wanilinowym, suchymi drożdżami i solą. Następnie dodaj jajko, żółtka, masło oraz letnie mleko. Zagnieć gęste i elastyczne ciasto (można użyć miksera z hakiem chlebowym). Pod koniec wyrabiania ciasto powinno być wciąż delikatnie lepkie.

Ciasto przełóż do miski wysmarowanej olejem, przykryj np. folią spożywczą i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę lub do czasu, gdy ciasto podwoi lub nawet potroi swoją objętość. 


Wyrośnięte ciasto wyjmij z miski, zagnieć jeszcze raz i podzielić na cztery równe części. Masę makową także podziel na cztery części. 

Każdą część ciasta rozwałkuj na prostokąt o wymiarach 15 x 30 cm o grubości ok 1 cm. Przez środek każdego prostokąta wzdłuż dłuższego boku rozprowadź masę makową a następnie delikatnie zwiń w wąski wałek. Następnie z wałków zapleć warkocz (metoda zaplatania warkocza poniżej)



Uformowane ciasto przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do ponownego wyrośnięcia na ok. 30 minut. Przed pieczeniem ciasto posmaruj żółtkiem roztrzepanym z łyżką wody.

Piekarnik nagrzej do temperatury 190°C, program „góra + dół”.

Ciasto wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz ok. 35 minut, aż stanie się ciemnobrązowe. Gdyby przypiekało się zbyt wcześnie – można je przykryć w trakcie pieczenia kawałkiem foli aluminiowej i piec dalej.


Przygotowania Masy Makowej:

Mak zalej wrzącą wodą (do pokrycia; jeśli cała woda wsiąknie w mak, uzupełnij ją), odstaw do wystygnięcia, odsącz z nadmiaru wody, dwukrotnie zmiel w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem. (Mak możesz też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 – 30 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić. Dwukrotnie zmielić).

W sklepach dostępny jest także zmielony mak. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić. Dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody przez gazę lub ściereczkę kuchenną.
Do tak przygotowanego maku dodać pozostałe składniki, wymieszać.

Aby wykorzystać masę makową w wypiekach wystarczy ją połączyć z ubitymi białkami Na masę z 500 g maku potrzeba 6 ubitych na sztywną pianę białek. Dzięki nim masa będzie zwięzła, nie będzie się kruszyć czy odstawać od ciasta.





Po upieczeniu makowiec można polać lukrem.


Składniki lukru:

- 1 białko jajka
- 1 szklanka cukru pudru
- sok z ćwiartki cytryny
- aromat migdałowy (opcjonalnie)


Przygotowanie lukru:

Utrzyj  białko z cukrem pudrem do uzyskania jednolitej, błyszczącej masy. Dodaj sok z cytryny i aromat a następnie wszystko dokładnie wymieszaj. Lukruj makowiec gdy jest jeszcze ciepły.





Życzę smacznego i dobrej zabawy :-) 


Komentarze

Popularne Posty